sondaż wyborczy
Youtube, fotomontaż

Prawo i Sprawiedliwość wciąż jest niekwestionowanym liderem sondaży. I to nawet w takich mediach jak, „Gazeta Wyborcza”, która, co tu dużo ukrywać, nie jest zwolennikami partii Jarosława Kaczyńskiego. Opublikowany właśnie sondaż wyborczy pokazuje jednak, że PiS nie ma sobie równych. Komplikuje się za to sytuacja jednego ugrupowania, które „wypada” poza parlament.

Kaczyński może być zadowolony. Sondaż wyborczy wskazuje jego zwycięstwo

Według badania Ipsosu, które sondażownia przeprowadziła na zlecenie „Gazety Wyborczej”, gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, Prawo i Sprawiedliwość odniosłoby zwycięstwo. Na ugrupowanie dowodzone przez Jarosława Kaczyńskiego chce zagłosować 35% badanych. Drugie miejsce? Bez zaskoczenia.

Z dość dużym dystansem do PiS-u na drugim miejscu plasuje się Platforma Obywatelska. Trzeba zauważyć, że chyba minął już tak zwany efekt Donalda Tuska, bowiem poparcie dla PO nie rośnie, a w niektórych sondażach i spada. Według Ipsosu, chęć głosowania na PO zadeklarowało 24% pytanych.

Sondaż wyborczy zlecony przez „Gazetę Wyborczą” wskazuje, że trzecie miejsce zajęłaby Polska 2050 Szymona Hołowni z poparciem 15%. Na czwartym uplasowałaby się Konfederacja (9%), która w stosunku do poprzedniego sondażu wyprzedziła Lewicę. Na ugrupowanie najbardziej po lewej stronie sceny politycznej chce głosować 7% badanych.

Wygląda na to, że komplikuje się sytuacja Polskiego Stronnictwa Ludowego. Na PSL chce głosować jedynie 4%, co oznacza, że ekipa dowodzona przez Władysława Kosiniaka-Kamysza wypadłaby z Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.

Badanie „Ipsosu” wskazuje również, że Prawo i Sprawiedliwość cieszy się największym poparciem wśród najstarszej grupy wyborców. Z osób powyżej 50. roku na PiS chce głosować aż 53%. W grupie wiekowej poniżej 20. roku życia, taką chęć zadeklarowało jedynie 20%. Mało tego, PiS największe poparcie ma też wśród osób z najsłabszym wykształceniem (66%). Dodatkowo, 43% mieszkańców wsi chce głosować na partię prowadzoną przez Jarosława Kaczyńskiego.

źródło: Ipsos, Gazeta Wyborcza

Zobacz również: