pogoda prognoza pogody zima

Synoptycy już prześcigają się w przewidywaniach, jaka będzie tegoroczna zima. Pojawiła się pierwsza i druga długoterminowa prognoza pogody. Fakt jest jednak taki, że zimno powoli staje się rzeczywistością. Taka pogoda czeka nas teraz coraz częściej, lecz nocne i poranne przymrozki to nie wszystko. Meteorolodzy informują, że właśnie w Polsce odnotowano temperaturę… -35.5 stopnia Celsjusza. Niemożliwe? A jednak! Sprawdź gdzie.

Co za pogoda… Tam było najzimniej. Nawet -35.5 stopni Celsjusza

Mróz, silne porywy wiatru i bardzo wysoka wilgotność. To wszystko spowodowało, że rekordowo odczuwalna temperatura w sobotę w Polsce wyniosła aż -35 stopni Celsjusza. I choć termometry wskazały nieznacznie ponad -4 stopnie, to właśnie takie wskazania temperatury odczuwalnej (-35.5 stopnia) odnotowano na Śnieżce. O wszystkim poinformował Karkonoski Park Narodowy.

Do całej sprawy postanowili odnieść się także synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Nie widzą oni nic dziwnego w całej tej sytuacji. Taka pogoda i zjawiska na szczytach górskich są całkiem normalne. I to nawet dla obecnej pory roku. Próbując je zrozumieć, przedstawili przykład sauny.

„W tej chwili na Śnieżce jest marznąca mgła, a w ciągu ostatniej godziny wiatr w porywach dochodził tam do 101 kilometrów na godzinę. Mamy więc kumulację bardzo silnego wiatru, niskiej temperatury oraz wilgoci w powietrzu, co musi przekładać się na subiektywne odczucie chłodu. (…) Podobne zjawisko mamy w saunie. (…) W suchej saunie próg temperatury, jaką można znieść, jest wyższy niż w saunie parowej.” – tłumaczy Jakub Gawron, synoptyk IMGW.

I to właśnie te wszystkie czynniki, a przede wszystkim wilgotność i wiatr mają wpływ na odczuwalną temperaturę. Dlatego też, jak wskazał synoptyk IMGW, dla przykładu pogoda na Kasprowym Wierchu jest aktualnie o wiele łaskawsza, niż na wspomnianej Śnieżce. „W tej chwili na Kasprowym (Wierchu) jest -5,4 stopnia Celsjusza, spadł śnieg, ale wiatr wieje z prędkością 7 kilometrów na godzinę, więc z całą pewnością subiektywne odczucie osób przebywających tam w tej chwili będzie inne niż turysty czy pracownika IMGW na Śnieżce.” – tłumaczy Jakub Gawron z IMGW.

 

źródło: PAP, TVN24

Zobacz również: