talibowie afganistan
Wikimedia Commons

Nie od dziś wiadomo, że Talibowie są jednymi z najsurowszych grup społecznych w rejonie Bliskiego Wschodu. Powoli opanowali już niemal cały kraj i zaczynają go urządzać „po swojemu”. Ostatnia deklaracja przywódców Talibanu wywołuje jednak ciarki na plecach. Świat patrzy na ich działania z przerażeniem, a wszystko ma się dopiero zacząć.

Stało się. Talibowie upublicznili kolejny, szokujący pomysł

Sprawę opisują wszystkie media w Polsce, a także na całym świecie. Wszyscy są na równi zaszokowani tym, co planują już wkrótce robić Talibowie. W ich wewnętrznym środowisku słychać jednak głosy, że to powrót do „korzeni”.

O co takiego chodzi? Otóż jeden z przywódców Talibanu, mułła Norudin Turabi przyznał, że Afganistan pod ich przywództwem chce wrócić do obcinania rąk, egzekucji i tym podobnych wyroków względem tych wszystkich, którzy dopuszczą się stanowczych naruszeń obowiązującego prawa.

O jakich naruszeniach mowa? „Nikt nam nie będzie mówił, jakie prawa powinniśmy mieć. Będziemy przestrzegali zasad islamu i opierali nasze prawo na Koranie.” – przekazał Turabi. Jednocześnie przyznał, że w najwyższych kręgach Talibanu wciąż nie zapadła decyzja, czy wspomniane kary będą wymierzane publicznie.

Taka deklaracja już teraz spotkała się z olbrzymią krytyką zachodu. Swoje surowe zdanie wyraziły także Stany Zjednoczone. Jednak nie brakuje także komentarzy, że to Amerykanie są winni sytuacji, w jakiej zostawili Afganistan.

Co stwierdzili Amerykanie? „Wraz z całą społecznością międzynarodową jesteśmy gotowi do tego, aby pociągnąć sprawców tych nadużyć do odpowiedzialności.” – mówi, cytowany przez Polską Agencję Prasową, rzecznik Departamentu Stanu Ned Price.

źródło: o2.pl, PAP, AP, media

Zobacz również: