Adam Niedzielski
Foto: Youtube

Amantadyna to zdaniem niektórych zbawienie w walce z koronawirusem. Tak twierdzi część lekarzy oraz osoby, które po przyjęciu leku, miały w błyskawicznym tempie pozbyć się objawów zakażenia koronawirusem. Pomimo wielu próśb, Ministerstwo Zdrowia początkowo unikało tematu tego leku, ale wobec nacisków społecznych i środowiska lekarskiego, resort zdrowia postanowił przyjrzeć się amantadynie. Są już pierwsze wyniki badań, którymi podzielił się szef resortu zdrowia, Minister Adam Niedzielski.

Adam Niedzielski o wynikach badań nad amantadyną

Słowa Ministra Zdrowia, Adama Niedzielskiego nie są żadnym zaskoczeniem i wielu nie doczekało się przełomu, którego oczekiwano. „Adam Niedzielski poinformował, że wyniki badań klinicznych nie potwierdzają skuteczności amantadyny w leczeniu COVID-19.” – czytamy w portalu Interia.pl. Okazuje się jednak, że nie jest wykluczone, że wynik ulegną zmianie. Wpływ na nie ma jeden dość istotny szczegół.

„Próby są za małe, a wyniki nie różnicują w tak wyraźny sposób grupy placebo od grupy, która bierze lek.” – przyznał szczerze Minister Zdrowia, cytowany przez wskazany wyżej portal internetowy. Jak widać, kiedy próby będą większe, być może z pełnym przekonaniem uda się określić, czy amantadyna jest skuteczna bądź też nie w walce z koronawirusem.

Adam Niedzielski cień nadziei w serca wszystkich zwolenników wlał tym, że przeprowadzona próba na chorych na Parkinsona, którzy regularnie przyjmują amantadynę rzeczywiście wskazała, że nie odnotowano wśród tej grupy dużego wskaźnika zachorowań na COVID-19. Jednocześnie Minister Zdrowia tonuje jednak nastroje, przyznając, że nie należy tego traktować jako wskaźnik skuteczności leku. „Tam rzeczywiście nie zauważyliśmy dużej liczby zakażeń, ale to nie jest argument potwierdzający skuteczność leku, to jest argument, który mówi, że warto się zastanowić i pogłębić tę analizę.” – przyznał Adam Niedzielski.

Wygląda więc na to, że badania nad amantadyną będą prowadzone. „Pierwsze wyniki, bo część pacjentów została przebadana, nie dają żadnych konkretnych informacji polegających na tym, że można jednoznacznie stwierdzić, czy to jest skuteczne, czy to jest nieskuteczne.”- przyznał otwarcie Adam Niedzielski.

źródło: Interia.pl, PAP

  1. Szokujące sceny w drodze na Morskie Oko. Nagranie poruszyło wiele osób
  2. Trzecia dawka? Michał Dworczyk zabrał głos. Jest jednoznaczne stanowisko
  3. Mocny wpis Donalda Tuska na temat uchodźców. Opozycja przeciera oczy ze zdziwienia

Zobacz również: