Adam Niedzielski Ministerstwo Zdrowia
Foto: YouTube

Mocne słowa Ministra Zdrowia, Adama Niedzielskiego na temat sytuacji epidemicznej w Polsce. Jeśli liczba zakażeń koronawirusem gwałtownie wzrośnie, to czekają nas nowe obostrzenia. Niewykluczone także, że resort zdrowia we współpracy z rządem wprowadzi obowiązek szczepień. Takie plany wyjawił właśnie Adam Niedzielski.

Stało się. Adam Niedzielski zdradził plany rządu na kolejną falę pandemii

Adam Niedzielski udzielił obszernego wywiadu „Rzeczpospolitej”. Mówił o strategii walki z kolejną już zbliżającą się falą koronawirusa. Minister Zdrowia przyznał otwarcie, że jeśli w naszym kraju dojdzie do gwałtownego wzrostu liczby dziennych przypadków zakażeń koronawirusem, to należy spodziewać się nowych obostrzeń. I nie tylko. Ministerstwo Zdrowia rozważa również obowiązkowe szczepienia przeciwko COVID-19 dla określonych grup. Znamy szczegóły.

„Mamy kilka scenariuszy, którym przypisujemy różne prawdopodobieństwo. W najbardziej pesymistycznym oceniamy, że mniej więcej na przełomie września i października liczba zakażeń może osiągnąć nawet 15 tys. dziennie.” – przyznał Adam Niedzielski odnośnie nadciągającej fali koronawirusa.

Jakich obostrzeń możemy się zatem spodziewać i które grupy miałyby być objęte obowiązkowymi szczepieniami przeciwko koronawirusowi? W tym temacie Adam Niedzielski także zabrał głos na łamach rzeczonej już wcześniej „Rzeczpospolitej”.

Minister Zdrowia o potencjalnych nowych obostrzeniach

Ministerstwo Zdrowia bardzo dokładnie przenalizowało wszystkie za i przeciw obostrzeniom. Z tego co przekazał szef resortu zdrowia, określona została specjalna strategia walki z koronawirusem, która ma zostać przekazana opinii publicznej we wrześniu. Tym samym Niedzielski chce uprzedzić nadciągającą falę. „Będzie on na pewno oparty nie tylko na dziennej liczbie zakażeń, ale dodatkowo będzie uwzględniał to, jak w poszczególnych regionach wygląda wyszczepienie. (…) Przez całe wakacje pracowaliśmy i nad logistyką, i nad założeniami zarządzania w tej nowej sytuacji, bo co fala, to mamy zupełnie inną charakterystykę. We wrześniu na pewno pokażemy reguły dotyczące ewentualnego wprowadzenia obostrzeń.” – wyjawił Adam Niedzielski.

Niedzielski mówi o obowiązkowych szczepieniach

Co z obowiązkiem szczepień? Nie jest to takie jednoznaczne, aczkolwiek Niedzielski nie wyklucza wprowadzenia go dla osób powyżej 60 roku życia. „Powtarzam: to zależy od tego, jak będzie wyglądała sytuacja epidemiczna, bo to jest kluczowe. Na razie ta sytuacja, mimo wzrostu, wygląda stosunkowo dobrze.” – dodał Minister Zdrowia. Jednocześnie Niedzielski wyjawił też, co z obowiązkiem szczepień dla pozostałych grup.

„Jeżeli natomiast patrzymy sobie na poszczególne grupy, które ewentualnie takiemu obowiązkowi mogą podlegać, to zawsze wskazuję pewnego rodzaju analogię. Jak pan pamięta dyskusję z grudnia i stycznia, które grupy mają być priorytetowe, to wtedy wszyscy podnosili ręce. Koniecznie pracownicy ochrony zdrowia – i to szeroko rozumiany cały sektor, łącznie z dostawcami – seniorzy, nauczyciele, służby mundurowe. I w pewnym sensie ta sama logika, ta sama kolejka, powinna być stosowana przy ewentualnych obowiązkowych szczepieniach.” – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

źródło: Interia, Rzeczpospolita

  1. Kolejne zmiany w podatkach. Prawo i Sprawiedliwość już nie ma wyjścia
  2. Krzysztof Krawczyk latami ciężko chorował. Druzgocące wyznanie jego żony
  3. Zaskakujące wyniki. Polacy odpowiedzieli, czy żyje im się lepiej teraz, czy za Tuska

Zobacz również: