przerwy bank

Jeden z najbardziej popularnych banków w Polsce wprowadza istotną zmianę dla swoich klientów. Jak informuje bank, wszystko spowodowane jest bezpieczeństwem klientów, a mówiąc wprost, żeby ich pieniądze na kontach były jeszcze bardziej zabezpieczone. Zobacz, co się zmienia.

Bank informuje o poważnej zmianie w aplikacji mobilnej

Chodzi o mBank, który w ostatnich latach z małego banku urósł do jednego z liderów polskiego rynku bankowości. Właśnie mBank za pośrednictwem swoich oficjalnych kanałów komunikacji poinformował o zmianach w aplikacji mobilnej, które mają wpłynąć na bezpieczeństwo klientów i zgromadzone na kontach pieniądze.

„Często podkreślamy, że bezpieczeństwo pieniędzy naszych klientów jest dla nas najważniejsze. Staramy się Was edukować i ostrzegać, ale przede wszystkim nieustannie pracujemy nad tym, by nasze systemy były bezpieczne.” – czytamy w komunikacie mBanku, który pojawił się na jego oficjalnej stronie internetowej.

Jak możemy wyczytać dalej, mBank, który zdaje sobie sprawę, że oszuści coraz częściej atakują urządzenia mobilne klientów banku, podjął decyzję o rezygnacji z możliwości robienia zrzutów ekranu w aplikacji mobilnej mBanku.

„Cyberprzestępcy wykorzystują aplikacje (np. TeamViewer QuickSupport, AnyDesk lub podobne) umożliwiające zdalne przejecie kontroli nad telefonem. Wiele razy mogliście o tym czytać na naszej stronie. By Cię chronić, zablokowaliśmy możliwość robienia zrzutów ekranu (screenshot) i nagrywania aplikacji. Dzięki temu przestępcy nie będą mieli dostępu do aplikacji mobilnej mBanku i Twoich pieniędzy.” – brzmi oficjalny komunikat banku.

Dzięki blokadzie inne zewnętrzne aplikacje nie będą miały również dostępu do robienia zrzutów ekranu czy nagrywania go, podczas korzystania z aplikacji mBanku. To pozwoli dodatkowo zabezpieczyć klientów. Bank w ostatnim czasie i zresztą nie tylko mBank otrzymał wiele sygnałów o utracie środków poprzez działania bezwzględnych oszustów, którzy wykorzystali naiwność klientów. Nierzadko chodziło tutaj o oszukane starsze osoby. Dlatego za taką decyzję, mBankowi należą się słowa uznania i pochwały.

Jednocześnie mBank przypomina też o najpopularniejszych metodach grasujących cyberprzestępców. „Przed instalacją jakiejkolwiek aplikacji zawsze sprawdzaj jej autentyczność oraz poziom żądanych uprawnień. (…) Nigdy żaden pracownik banku nie poprosi Cię o zainstalowanie aplikacji typu TeamViewer QuickSupport, AnyDesk.” – czytamy na stronie banku.

źródło: mBank, media

  1. Policja ostro potraktowała mężczyznę. Miał pić piwo bezalkoholowe
  2. Duda podpisał. Będzie dodatkowy urlop – od 6 do 12 dni. W Internecie… krytyka
  3. Szokujące sceny w Kościele. Interweniowała policja

Zobacz również: