źródło: YouTube/TVP Info

Płace polityków mają wzrosnąć już niebawem. Nie oznacza to jednak, że wszystkim to odpowiada, bo tym, którym płaca się powiększy z pewnością tak. W tej sprawie wystosowano do premiera Mateusza Morawieckiego list pisany przez związkowców; „podzielcie się wyższymi pensjami z budżetówką”.

Jeszcze dwa lata temu – tuż przed wyborami parlamentarnymi 2019 – w mediach głośno było o tym, iż Prawo i Sprawiedliwość obniża pensje parlamentarzystów i samorządowców. Teraz natomiast słyszymy, iż partia rządząca niebawem podwyższy płace polityków. Jak wiemy, wcale nie małe, bowiem w przypadku głowy państwa mówimy nawet o 40%.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEMAT: Nie tylko pensje polityków pójdą w górę. Kwoty potrafią zwalić z nóg

Pensje polityków rosną, a więc jest dobrze?

Takie pytanie zapewne nasunęło się większości Polaków po nadaniu komunikatu o nowym  rozporządzeniu prezydenta Andrzeja Dudy ws. płac polityków. Trudno się dziwić, że fakt ten nie przeszedł bez echa. Do szefa obecnego rządu wpłynął list napisany przez związki zawodowe. Przedstawiciele budżetówki nie szczędzili mocniejszych słów. Tymczasem ze strony samego premiera – cisza. Czy odpowie na ostre słowa autorów listu oburzonych zaistniałą sytuacją? Delikatnie to ujmując – wypadałoby.

Rządzący twierdzą, że te podwyżki są konieczne, ponieważ dotychczasowe wynagrodzenia są niewspółmiernie niskie w stosunku do ich obowiązków i odpowiedzialności, a najlepsi fachowcy odchodzą do sektora prywatnego. Jako związkowcy i obywatele rozumiemy to. Chcemy, aby rządzili nami ludzie kompetentni i nie żałujemy im wysokich pensji. Ale nie rozumiemy, dlaczego w tym samym czasie zamraża się płace ponad półmilionowej rzeszy pracowników sfery budżetowej – czytamy w liście związkowców.

Niedawno Pan Premier (jeden z beneficjentów podwyżek od Pana Prezydenta) ogłosił sukces rządu, chwaląc się 28-miliardową nadwyżką budżetową. Panie Premierze! Jeżeli jest tak dobrze, to podzielcie się z pracownikami, którzy od lat służą państwu i obywatelom – sumowali ostro związkowcy w liście.

źródło: RadioZet.pl, materiały własne

  1. Pracodawcy na celowniku rządu. Koniec płacenia „pod stołem”?
  2. Jarosław Kaczyński straci wszystko? Najnowszy sondaż wywołał panikę w PiS
  3. Przygotujcie pieniądze na wyższe rachunki. Kolejne podwyżki stają się faktem

Zobacz również: