nauczyciele

Nadciągają podwyżki. Wiele wskazuje na to, iż niebawem w naszych portfelach zostanie mniej pieniędzy. Rząd pracuje właśnie nad rozporządzeniem, które sprawi, iż miesięczne rachunki Polaków staną się wyższe.

Polacy zapłacą wyższe rachunki niż do tej pory

Nie da się ukryć, że koszty utrzymania stale rosną. Teraz okazuje się, iż Polaków czeka kolejna podwyżka. Tym razem, mają wzrosnąć opłaty za ogrzewanie. Co ciekawe, zwykli obywatele zapłacą wyższe rachunki po to, aby firmy ciepłownicze mogły zwiększyć swoje dochody.

Takie rozwiązanie stanie się możliwe dzięki rozporządzeniu, nad którym w tej chwili pracują przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Dokument pozwoli przedsiębiorstwom, które produkują ciepło, na podwyższenie stawek opłaty. Dzięki temu firmy z branży ciepłowniczej znacznie podreperują swoje budżety. Niestety, zapłacą za to zwykli Polacy. Ich rachunki wzrosną o około 6 złotych.

Co ciekawe, rząd twierdzi, że wprowadzenie rozporzadzenia jest konieczne. Koszty wytwarzania ciepła drastycznie wzrosły. Głównie za sprawą coraz większych opłat za prawo emisji dwutlenku węgla. Z tego powodu, firmy ciepłownicze znalazły się w dramatycznej sytuacji. Podwyżka jest konieczna, aby mogły dalej funkcjonować.

Dokładnie o planowanych zmianach mówią przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska. „Zaproponowana modyfikacja regulacji cenowej przedsiębiorstw ciepłowniczych, wpływając minimalnie na ceny, może zasadniczo pomóc przedsiębiorstwom energetycznym w akumulacji kapitału lub podniesieniu wiarygodności kredytowej, które są konieczne do sfinansowania transformacji energetycznej. Proponowana regulacja powinna spowodować wzrost przychodów przedsiębiorstw ciepłowniczych o ok. 1,6 mld zł w ciągu kolejnych pięciu lat, znacząco zwiększając ich bazę kapitałową niezbędną do zaabsorbowania przez nie zewnętrznych źródeł finansowania przeznaczonych na transformację energetyczną. Ponadto te dodatkowe przychody pozwolą na wykorzystanie efektu dźwigni finansowej, zwiększając dostępne dla ciepłownictwa systemowego środki finansowe do kilku miliardów złotych” – dowiadujemy się z „Oceny skutków regulacji”.

Na koniec warto wspomnieć o tym, co powiedział Jacek Szymczak, prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie. Jego zdaniem, jeśli propozycja rządu nie wejdzie w życie, to w perspektywie około 5 lat, zwykłych Polaków czekają dużo bardziej drastyczne wzrosty kosztów ogrzewania gospodarstw domowych niż wspomniane 6 złotych.

Źródło: Business Insider

  1. Niebezpieczeństwo nad Bałtykiem. Nie żyje starsza osoba
  2. Jakimowicz zdecydował się na intymne wyznanie. Ogórek aż skryła twarz w dłoniach
  3. Bulwersujący wpis polityka Platformy Obywatelskiej. „K**wa, szma**, w gó*nie utopiony”

Zobacz również: