sondaż ws. wyborów
Foto: sejm.gov.pl

Zapowiedziane podwyżki pensji polityków zbliżają się wielkimi krokami. Wynagrodzenie jednak to nie wszystko – wraz z nimi wzrosną również emerytury naszych przedstawicieli w rządzie. Nie da się ukryć, że zarówno jedne jak i drugie należą do dość hojnych.

Pensję członków Rady Ministrów reguluje ustawa o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe oraz od dodatku za wysługę lat. Ten drugi z kolei obowiązuje polityków posiadających staż dłuższy niż 20 lat na stanowisku, a wynosi on od 5-20% płacy zależnie.

Jak ustaliliśmy zarobki niezależnie od stanowiska, wzrosną dla polityków o około 15-20%. Na ten przykład premier po zmianach miałby zarabiać ponad 20 tysięcy złotych miesięcznie – łącznie z pensją zasadniczą i dodatkami. Wcześniej kwota ta wahała się w różnych latach pomiędzy 15 a niemal 17 tysiącami złotych. W 2020 roku wyniosła ona 15.102 zł.

Premier i marszałkowie mieliby zarabiać wówczas ponad 20 tys. zł miesięcznie, a parlamentarzyści zamiast 8016,07 zł, będą otrzymywać ok. 12,5 tys. zł. Instytut Emerytalny na przykładzie posłów i senatorów wyliczył, o ile po tak hojnych podwyżkach wzrośnie kapitał gromadzony przez polityków w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, który ostatecznie ma wpływ na wysokość świadczeń.

Pensje polityków oraz ich emerytury pójdą w górę

Takiego obrotu spraw raczej nikt się nie spodziewał. A to ze względu na fakt, iż dyskusje społeczne raczej wciąż krążą wokół tematu zbyt wysokich wynagrodzeń polskich polityków, a także wszelkich udogodnień z jakich mogą korzystać.

Niemniej stało się to już faktem – na mocy rozporządzenia prezydenta RP Andrzeja Dudy z 30 lipca br. osoby zajmujące stanowiska kierownicze w kraju, w tym m.in. marszałkowie Sejmu i Senatu czy premier, otrzymają solidne podwyżki. To jednak nie koniec rewelacji ze świata polskiej polityki.

Co za tym idzie, politycy w przyszłości otrzymają również wyższe emerytury. Oczywiście są następstwem też podwyżki pensji polityków. Jednocześnie skutkują one także wzrostem składek jakie będą płacić osoby najwyższych stanowisk państwowych. Jak wynika z obliczeń Instytutu Emerytalnego, na przykładzie parlamentarzystów, osoby piastujące stanowiska posłów i posłanek na swoją przyszłą emeryturę odłożą niemal 1000 złotych więcej miesięcznie.

źródło: RadioZet.pl, gowork.pl

  1. Adam Niedzielski oferuje 10 tysięcy złotych za informację. „Mamy do czynienia z aktem terroru”
  2. Lech Wałęsa szokuje. Kontrowersyjne słowa na temat polskich bohaterów narodowych
  3. 900 plus nadchodzi wielkimi krokami. Jednak nie dla wszystkich
  4. Wypłata emerytur zagrożona. Emeryci mogą nie otrzymać swoich świadczeń

Zobacz również: