Lech Wałęsa

Prawdopodobnie były prezydent Polski zszokował część Polaków swoją najnowszą wypowiedzią. Tym razem, Lech Wałęsa zabrał głos w sprawie polskich bohaterów narodowych.

Lech Wałęsa krytycznie o polskim zrywie narodowym

Z pewnością słowa ikony Solidarności nie spodobają się wielu naszym rodakom. Lech Wałęsa właśnie powiedział, co sądzi na temat Powstania Warszawskiego. Okazją ku temu stała się zbliżająca rocznica tego wydarzenia. Otóż 1 sierpnia minie 77 lat, odkąd wybuchło powstanie.

Lech Wałęsa zauważył, że w polskiej historii nie brakuje momentów, kiedy Polacy występowali przeciwko wrogowi, który był od nich dużo silniejszy. Według byłego lidera Solidarności, decyzja o powstaniu była nieprzemyślana. „Ale przywódcy, dowódcy muszą brać na siebie odpowiedzialność. Czy wtedy przewidzieli, przemyśleli, przeliczyli jakie szanse, jakie straty? Moim zdaniem nie” – uważa były prezydnet.

Były polityk ubolewa nad tym, iż w walkach w Warszawie zginęło wielu młodych i utalentowanych Polaków. „Ile młodzieży straciliśmy, ile ludzi straciliśmy, a oni byliby potrzebni potem” – nie kryje Lech Wałęsa.

Co ciekawe, gdańszczanin gdyba nad tym, czy będąc na miejscu przywódców zrywu, podjąłby taką samą decyzję jak oni. Okazuje się, że nie. Byłoby odwrotnie.„Ja bym walczył zdecydowanie, ale w momentach gdy jest szansa na zwycięstwo” – twierdzi Lech Wałęsa.

Oczywiście były prezydent nie byłby sobą, gdyby nie odniósł się do swoich własnych doświadczeń. Podkreślił, iż zawsze działał rozsądnie. Nigdy nie podejmował nieprzemyślanych decyzji. „Ale nie było to z mojego lenistwa czy mojej niechęci. Wykonywałem tylko to, w co wierzyłem i do czego byłem przekonany. Żadnych podtekstów, żadnych wredności, żadnej zdrady”, „Pewno, że brawurowo mógłbym robić inaczej. Ale w naszej historii tej brawury i nieprzemyślenia było za dużo” – wyjaśnia Lech Wałęsa.

Zgadzacie się z Wałęsą? Uważacie, że przywódcy Powstania Warszawskiego działali zbyt pochopnie? Czekamy na Wasze komentarze.

Źródło: Super Experss

  1. Krzysztof Jackowski przepowiada pogodę na sierpień. Nie wszyscy będą zadowoleni z jego słów
  2. Niecodzienna sytuacja w punkcie szczepień. Kancelaria premiera tłumaczy się
  3. 4-latka o mały włos nie zabiła dorosłego mężczyzny

Zobacz również: