Rosja

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie publiczne dotyczące kilku popularnych suplementów diety. Chodzi o wykrycie szkodliwego dla zdrowia tlenku etylenu (wyrażonego jako suma 2-chloroetanolu i tlenku etylenu) w surowcu, który posłużył do produkcji wymienionych w ostrzeżeniu witamin.

GIS wydaje ostrzeżenie. Kolejne produkty wycofane z obrotu

Można rzecz, że który to już raz w tym roku czytamy o produktach wycofanych z obrotu przez Główny Inspektorat Sanitarny. Niestety, taka jest rzeczywistość. Tym razem ostrzeżenie publiczne dotyczy popularnych suplementów diety, do których produkcji wykorzystano zanieczyszczony surowiec.

„Tlenek etylenu jest substancją szkodliwą dla zdrowia, obecność tej substancji w żywności w Unii Europejskiej jest niedozwolona.” – czytamy na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Na liście wycofanych z obrotu produktów znajdują się wymienione w ostrzeżeniu partie: Calcium Duo alergo z kwercetyną, Calcium z Vitaminą C o smaku cytrynowym, Calcium z Vitaminą C o smaku pomarańczowym, Calcium z Vitaminą C o smaku poziomkowym, Plusssz 100% Multiwitamina + minerały oraz Plusssz Zizz tabletki musujące do ssania o smaku poziomkowym. Pełną listę wycofanych produktów wraz ze zdjęciami opakowań i numerami serii sprawdzisz u dołu naszego artykułu.

GIS donosi też o decyzjach i działaniach podjętych przez dystrybutora suplementów. „Firma „POLSKI LEK” Sp. z o.o. po otrzymaniu informacji od organów Państwowej Inspekcji Sanitarnejo niewłaściwej jakości jednej partii dostarczonego surowca, która została zgłoszona w ramach europejskiego systemu RASFF, podjęła natychmiastowe działania w zakresie wycofania wyżej wskazanych partii wyrobów gotowych wyprodukowanych z użyciem ww. partii surowca.” – czytamy.

Ponadto Główny Inspektorat Sanitarny informuje, że nie należy spożywać partii suplementów wymienionych w ostrzeżeniu publicznym.

źródło informacji / zdjęć: Główny Inspektorat Sanitarny

Zobacz również: