małpia ospa
Foto: zdjęcie ilustracyjne Pixabay

To może być przełom w walce z koronawirusem. Do mediów trafiły właśnie niezwykle optymistyczne dane dotyczące rezultatów stosowania nowego leku na COVID-19. 

Nowy lek na COVID-19 osiąga lepsze wyniki niż zakładano

Pandemia koronawirusa ciągle zbiera śmiertelne żniwo. Mało tego, mnóstwo osób cierpi na powikłania po przejściu zakażenia. Z tego powodu, naukowcy na całym świecie pracują nad opracowaniem skutecznego leku na COVID-19. Co jakiś czas pojawiają się informacje dotyczące różnych, obiecujących specyfików. Niestety, niektóre z nich okazują się nieprawdziwe lub nad wyrost pozytywne.

Wydaje się jednak, iż wieści, które nadeszły z Izraela są naprawdę przełomowe. Firma Bonus BioGroup ogłosiła zakończenie drugiej fazy testów klinicznych preparatu MesenCure. Bez wątpienia rezultaty badań mogą napawać optymizmem. „Wyniki wskazują, że zmniejsza on śmiertelność pacjentów w ciężkim stanie z powodu infekcji COVID-19 nawet o 70 proc.” – donosi jeden z izraelskich dzienników.

Skupmy się jednak na konkretnych danych. Według materiałów opublikowanych przez biotechnologiczną firmę Bonus BioGroup, 30-dniowy wskaźnik przeżycia 50 zakażonych z saturacją tlenową na poziomie 93 procent i niższą oraz rozlanym zapaleniem płuc, którzy otrzymali do trzech dawek izraelskiego leku na COVID-19 wyniósł 94 procenty.

Wyniki testów klinicznych pokazały dobitnie, iż pacjenci, którym podano nowy lek na COVID-19 zdrowieją dużo częściej niż osoby, które nie brały udziału w eksperymencie z MesenCure. Poza tym, specyfik skrócił okres hospitalizacji z 17,2 dni do 9,4.

Podkreślmy, iż lek był testowany na 50 pacjentach w wieku 41-77 lat. Jak poinformował kierownik badań, większość z nich cierpiała na choroby towarzyszące takie jak cukrzyca, otyłość lub nadciśnienie tętnicze.

Warto zaznaczyć, iż tak znakomite rezultaty badań klinicznych zaskoczyły nawet samych twórców izraelskiego leku na COVID-19. „Wyniki są lepsze niż się spodziewaliśmy” – stwierdził dyrektor generalny firmy, dr Shai Meretzk.

Na koniec zauważmy, iż nowatorska terapia polega na wstrzyknięciu zakażonemu żywych komórek. Komórki zawarte w leku wydzielają czynniki przeciwzapalne i regeneracyjne, tłumiąc burzę cytokinową i ograniczając dalszy rozwój procesu zapalnego.

Źródło: Interia.pl

Zobacz również: