Mateusz Morawiecki

Stało się. Rząd Prawa i Sprawiedliwości wisi na włosku. Dzisiaj rano potwierdziły się wcześniejsze przypuszczenia i po wyrzuceniu z funkcji wicepremiera Jarosława Gowina, zarząd krajowy Porozumienia podjął decyzję o opuszczeniu Zjednoczonej Prawicy. Kolejny minister opuszcza także rząd PiS.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości traci kolejnego ministra

Po wczorajszej, trzeba przyznać, mimo wszystko zaskakującej decyzji o dymisji Jarosława Gowina, dziś zarząd krajowy Porozumienia podjął decyzję o wyjściu z koalicji. Tym samym Porozumienie opuszcza Zjednoczoną Prawicę. Jan Strzeżek poinformował także, że parlamentarzyści tego ugrupowania utworzą nowe koło parlamentarne. W związku z tym, z rządem Prawa i Sprawiedliwości żegna się kolejny minister.

Chodzi o Marcina Ociepę, który do tej pory sprawował funkcję wiceministra obrony narodowej. Porozumienie odchodzi z rządu z podniesionymi głowami, jak zaznacza Jarosław Gowin. „Odchodzę wraz z moimi przyjaciółmi z Porozumienia z podniesionym czołem z tego ministerstwa, z rządu. Zdziałaliśmy przez te sześć lat jako Porozumienie bardzo dużo. Jestem dumny z tego, że mogłem służyć Najjaśniejszej Rzeczypospolitej.” – przekazał Gowin.

Nie ma co ukrywać, po dymisjach w rządzie i wyjściu Porozumienia z koalicji, przyszłość rządu PiS stanęła pod dużym znakiem zapytania. Jarosław Kaczyński i spółka będą musieli teraz liczyć na przychylność Ruchu Pawła Kukiza i Konfederacji w głosowaniu części ustaw. Być może, co już sugerują komentatorzy, Prawo i Sprawiedliwość przekona do siebie kilku posłów Porozumienia. Wszak, od maja to ugrupowanie straciło już 9 parlamentarzystów i jego skład skurczył się z 20 posłów do 11. Kto wie, czy nie będziemy świadkami kolejnego rozbioru Porozumienia. Sytuacja jest rozwojowa, a rząd Prawa i Sprawiedliwości zrobi zapewne wszystko, aby utrzymać się przy władzy i wprowadzać swój sztandarowy Polski Nowy Ład, z którego wszystkimi założeniami nie zgadzali się właśnie Gowin i spółka.

  1. Nie żyje młody strażak. Ratował innych, sam tragicznie zginął
  2. Donald Tusk pierwszy raz odniósł się do zarzutów o przepisaniu majątku na żonę
  3. Atak nożownika. W przychodni polała się krew. Policja zatrzymała sprawcę

Zobacz również: