Jarosław Gowin
Youtube

Stało się to, o czym spekulowało się od kilku dni. Jarosław Gowin nie jest już wicepremierem w rządzie Mateusza Morawieckiego. O jego odwołanie zawnioskował sam Morawiecki, a u podstaw takiej decyzji stała krytyka Polskiego Nowego Ładu ze strony lidera Porozumienia. Co oznacza zdymisjonowanie Gowina dla projektu Zjednoczonej Prawicy i Prawa i Sprawiedliwości? Głos w tej sprawie zabrał sam szef Porozumienia.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości traci większość. Gowin wyrzucony na bruk

Wczoraj wieczorem media obiegła zaskakująca informacja, którą potwierdził rzecznik rządu. Jarosław Gowin nie jest już członkiem rządu Mateusza Morawieckiego i jego wicepremierem. U progu takiej decyzji stała krytyka Polskiego Nowego Ładu, a także opóźnienia nad jego wdrażaniem, za które, zdaniem rzecznika rządu PiS winę ponosi właśnie Gowin. „Mając na uwadze powyższe, pan premier zwrócił się do pana prezydenta z wnioskiem o zdymisjonowanie pana Jarosława Gowina z funkcji wicepremiera i ministra rozwoju.” – komentował Piotr Mueller.

Mueller zaznaczył jednocześnie, że Gowin podpisał w maju umowę koalicyjną, która już przewidywała wprowadzenie Polskiego Ładu, stąd w rządzie nie potrafią zrozumieć jego aktualnych działań. Dopytywany o to, czy wyrzucenie Jarosława Gowina z rządu to koniec projektu Zjednoczonej Prawicy, Piotr Mueller odpowiedział zagadkowo, że od maja reprezentacja Porozumienia zmalała z 20 do 11 posłów. Trudno nie odnieść wrażenia, że zasugerował tym samym, że PiS sobie poradzi, przechwytując część posłów z Porozumienia.

Tego, że to koniec rządowej koalicji nie ma wątpliwości sam Jarosław Gowin. „Decyzja PiS oznacza faktyczny koniec Zjednoczonej Prawicy.” – komentował swoje odwołanie na specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej. „Projekt podatkowy oznacza drastyczną podwyżkę podatków dla przedsiębiorców, inżynierów, wolnych zawodów, pielęgniarek. Równocześnie tak drastyczna podwyżka podatków musi spowodować wzrost cen i drożyznę.” – dodawał, broniąc krytyki Polskiego Ładu ze swojej strony i części posłów Porozumienia.

Wieczorem Jarosław Gowin zamieścił też „pożegnalny” wpis na swoim Twitterze. W oczy rzucają się słowa „Od jutra wraz z przyjaciółmi z Porozumienia zaczynamy nowy etap”, które jasno oznaczają koniec rządu Prawa i Sprawiedliwości w obecnym formacie.

źródło: media, Twitter, Business Insider, Money.pl

  1. Donald Tusk pierwszy raz odniósł się do zarzutów o przepisaniu majątku na żonę
  2. Atak nożownika. W przychodni polała się krew. Policja zatrzymała sprawcę
  3. Smutna informacja dla fanów serialu TVP. Kurski zdecydował, że to koniec

Zobacz również: