emeryci

Rząd Prawa i Sprawiedliwości za punkt honoru obrał sobie dobro polskich seniorów. Świadczyć mogą o tym wypłacane 13. czy 14. emerytura. Teraz, seniorzy, a przynajmniej część z nich będzie mogła liczyć na kolejne świadczenie. Do takich informacji dotarli dziennikarze „Faktu”. Do części emerytur doliczona ma być kwota 200 złotych miesięcznie. Wiemy, kto prawdopodobnie się na nią załapie.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości szykuje kolejne pieniądze dla emerytów

„Rząd szykuje nowe, stałe wsparcie dla seniorów! Będzie ono skierowane tylko do wybranej grupy emerytów. W ten sposób rządzący chcą wspomóc grupę osób, która do tej pory była przez państwo zaniedbana.” – czytamy we wstępie artykułu, który ukazał się na internetowej stronie Faktu.

Okazuje się, że świadczenie, które ma wynieść 200 złotych miesięcznie ma być niezależne od wysokości emerytury. Na te pieniądze będą mogli liczyć jednak nieliczni. Dodatkowa „premia” ma zostać przyznana strażakom-ochotnikom, którzy przejdą na emeryturę. Jak wylicza „Fakt” tylko w tym roku chodzi o grupę 20 tysięcy osób.

„Projekt zakłada, że członkowie OSP biorący udział w akcjach po osiągnięciu wieku emerytalnego będą mogli wystąpić o specjalny dodatek do emerytury – świadczenie ratownicze. Kobietom będzie on zatem wypłacany od 60. roku życia, mężczyznom – od 65. roku życia, o ile w OSP służyli odpowiednio 20 i 25 lat.” – donosi wspomniana gazeta.

Wypłatami takich dodatków ma zająć się zakład emerytalno-rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Raz przyznany dodatek ma być dożywotni, czyli po czasie, nie będzie trzeba składać wniosków o jego odnowienie.

Co ciekawe, według projektu, do którego dotarli dziennikarze „Faktu”, raz na trzy lata kwota dodatku do emerytury ma być rewaloryzowana. Oprócz strażaków, na to świadczenie załapać mają się także emerytowani ratownicy górscy. To jednak zdecydowanie mniejsza grupa, około 500 osób.

Cały projekt ma kosztować budżet Państwa około 1,5 miliarda złotych w ciągu 10 lat. Przepisy mają wejść w życie już 1 stycznia 2022 roku.

źródło: Fakt

  1. Będą ograniczenia dla niezaszczepionych? Główny Inspektor Sanitarny zajął stanowisko
  2. Masowo rozsyłają wezwania do zapłaty. Sprawdzamy, o co chodzi
  3. Kolejny lek wycofany z obrotu. Główny Inspektorat Farmaceutyczny alarmuje

Zobacz również: