Sami Swoi
Filmoteka Narodowa

Związek Artystów Scen Polskich za pośrednictwem swojego oficjalnego profilu na Facebooku poinformował o śmierci Jerzego Janeczka. To aktor kojarzony przede wszystkim  rolą w kultowym serialu „Sami Swoi”.

Jerzy Janeczek nie żyje. Aktor miał 77 lat

Janeczek zmarł nagle, o czym donosi Związek Artystów Scen Polskich. „Z żalem żegnamy zmarłego nagle JERZEGO JANECZKA, aktora, któremu największą popularność przyniosła rola Witi Pawlaka w trylogii Sylwestra Chęcińskiego „Sami swoi”, „Nie ma mocnych” i „Kochaj, albo rzuć”.” – czytamy w mediach społecznościowych.

Jerzy Janeczek ukończył Wydział Aktorski łódzkiej PWSTiF w 196 roku. Debiutował na deskach Teatru Współczesnego im. Wiercińskiego w roli Robotnika i Pana wykształconego w „Róży” Stefana Żeromskiego w reżyserii Andrzej Witkowskiego. Występował także na deskach teatru w Kaliszu, Koszalinie oraz warszawskich teatrach: Popularnym, Na Woli i Dramatycznym. To tam zbierał grał najwięcej ról.

Pod koniec lat 80. zdecydował się wyjechać do Stanów Zjednoczonych. Po niemal dwudziestu latach wrócił jednak do Polski. „Zagrał w Teatrze Polskiego Radia w sztukach: „Dziewanna” Jacka Dobrowolskiego, „Król Dawid” Kajzara i „Gdy wstaniemy z martwych” Ibsena oraz kilka ról filmowych. Ostatnią postacią, w jaką się wcielił na ekranie był właściciel warsztatu samochodowego w filmie „Kobiety mafii”.” – wspomina Jerzego Janeczka ZASP.

Jerzy Janeczek podczas swojego życia otrzymał wiele nagród. „Na XVII FTPP w Toruniu został nagrodzony za role Pana Kolegi i Parobka w „Czarownej nocy” i „Zabawie”, a w Lubomierzu na VI Festiwalu Filmów Komediowych, za rolę Witi w obrazie „Sami swoi”, wyróżniony nagrodą honorową – Kryształowym Granatem.” – wymienia ZASP. Zmarł w wieku 77 lat.

źródło: Facebook, media

  1. Problem ze szczepionkami Johnson & Johnson. Mogą powodować rzadkie schorzenie
  2. Kolejny bolesny cios dla Dariusza Szpakowskiego. Czas na emeryturę? (ANKIETA)
  3. Zaskakujący sondaż. Prawo i Sprawiedliwość przeciera oczy ze zdziwienia

Zobacz również: