Kaczyński i Ziobro

Spekulowano o tym od samego rana, ale wciąż wiele osób nie do końca wierzyło, że może się do zdarzyć. I stało się. Zjednoczona Prawica traci sejmową większość. Jarosław Kaczyński i Prawo i Sprawiedliwość są w potrzasku. Czy czekają nas przedterminowe wybory parlamentarne? Kto wie. 

Trzech posłów opuszcza szeregi Prawa i Sprawiedliwości

„Zbigniew Giżyński, Arkadiusz Czartoryski oraz Małgorzata Janowska opuszczają klub PiS.” – alarmuje Interia.pl oraz największe portale internetowe w Polsce. Tę informację potwierdzają także sami zainteresowani. Co z rządem PiS? Czy to koniec?

„Zdecydowaliśmy się powołać niezależne koło parlamentarne „Wybór Polska.” – komentuje wydarzenia dosłownie sprzed chwili Zbigniew Giżyński. Jedno jest pewne, Prawo i Sprawiedliwość, a właściwie cała Zjednoczona Prawica traci sejmową większość. Ta, już od dłuższego czasu ze względu na spory z Jarosławem Gowinem czy Zbigniewem Ziobro wisiała na włosku. Nikt jednak nie przypuszczał, że cios może nadejść zupełnie z innej strony. Właśnie od Giżyńskiego, który z Prawem i Sprawiedliwością był związany od kilkudziesięciu lat.

„Chciałabym podkreślić, że PiS szło do wyborów z hasłem, że energetyka konwencjonalna, górnictwo gwarantuje nasze bezpieczeństwo narodowe. W tej chwili odchodzimy od tego i ja się z tym nie zgadzam. Nie chcę w tym uczestniczyć.” – komentuje Małgorzata Janowska, która razem z Giżyńskim i Czartoryskim zdecydowała się opuścić klub Prawo i Sprawiedliwość.

Co to oznacza dla rządu PiS? Tyle, że traci sejmową większość i od dzisiaj jest oficjalnie rządem mniejszościowym. Potrzebuje zatem głosów ludzi Pawła Kukiza czy wspomnianych trzech posłów lub też innych parlamentarzystów, by móc forsować swoje ustawy. Czy tak będzie?

Trudno powiedzieć. Sytuacja Prawa i Sprawiedliwości nie jest za ciekawa i kto wie, czy w najbliższych tygodniach nie zostaną rozpisane wcześniejsze wybory. Wbrew pozorom taka sytuacja może wzmocnić koalicjantów PiS, czyli Jarosława Gowina i Zbigniewa Ziobro, bowiem Jarosław Kaczyński zdaje sobie sprawę, że teraz będzie trzeba mówić w Zjednoczonej Prawicy jednym głosem, a i to, jak widać przy mniejszości sejmowej nie będzie wystarczające.

źródło: mat. prasowe, Interia, PAP, inf. własna

  1. Otrzymałeś taki list Pocztą Polską? Uważaj, to NIE oszustwo. Masz tylko 7 dni
  2. Ogromne pieniądze dla reprezentantów Polski za udział na Euro 2020. Wynik? Bez komentarza
  3. Masz własny dom lub mieszkanie? Od 1 lipca w życie wejdzie poważna zmiana przepisów

Zobacz również: