masz dom lub mieszkanie?

Przed wszystkimi właścicielami nieruchomości, w tym domów i mieszkań spore wyzwanie. Od 1 lipca w życie wejdą nowe przepisy, które na wskazanych właścicieli nałożą nowe obowiązki. Znamy szczegóły.

Nowe przepisy dla właścicieli domów i mieszkań

Chodzi o nowe przepisy, dotyczące zgłaszania tego, czym ogrzewana jest posesja. Wiadomo, już kto będzie mógł dokonać zgłoszenia i gdzie oraz, jakie kary grożą za nie dostosowanie się do wchodzących w życie od 1 lipca przepisów.

Wspomnianego 1 lipca zostanie uruchomiona Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB). „Nowela nakłada na właścicieli lub zarządzających budynkami bądź lokalami, posiadającymi źródło ciepła o mocy do 1 MW konieczność rejestracji w CEEB i złożenia deklaracji, odnośnie tego czym obiekty te są ogrzewane.” – czytamy w portalu BiznesInfo.

Będą dwa terminy na złożenie stosownej deklaracji. Dla budynków, które istnieją to rok od momentu drożenia Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Jednak dla wszystkich nowo powstałych domów czy mieszkań, czas na zgłoszenie wyniesie jedynie 14 dni. Warto o tym pamiętać, bowiem nie dotrzymanie terminów może grozić surowymi karami. Ich wysokość sięga nawet 5 tysięcy złotych.

A jak wygląda sama deklaracja? Będzie ona formą deklaracji, w której należy podać swoje dane, adres i źródło ciepła bądź źródło spalania paliw a także informacje o ich przeznaczeniu i wykorzystywaniu. Ponadto będzie trzeba wprowadzić dane kontaktowe takie, jak adres e-mail lub numer telefonu komórkowego.

źródło: BiznesInfo

  1. Prawie 10 000 zł dla każdego? Kaczyński złożył olbrzymią obietnicę
  2. 10 najlepszych memów po meczu Szwecja – Polska. Na otarcie łez…
  3. Szpital w ogniu krytyki. Odesłana do domu pacjentka, zmarła kilka godzin później

Zobacz również: