dowody osobiste
Foto: YouTube

Niebawem dowody osobiste będą wydawane w nieco zmienionej formie. Co to oznacza dla osób, które dysponują starą wersją dokumentu tożsamości? Czy czeka nas masowa wymiana dowodów?

Po 2 sierpnia dowody osobiste ze zmianami

Niedługo, bo już po 2 sierpnia, wejdą w życie zmiany dotyczące dowodów osobistych. Jak donoszą media, prezydent Andrzej Duda właśnie podpisał nowelę ustawy. Nowelizacja przewiduje dwie zmiany.

Po pierwsze, w warstwie elektronicznej dowodów pojawią się odciski palców. Na e-dokumentach wydawanych po 2 sierpnia będą się znajdować dwa odciski palców w formacie cyfrowym. Przypomnijmy, iż to drugi element biometryczny, którym dysponować mają dowody osobiste. Wcześniej, w 2019 roku wprowadzono na e-dowodach wizerunek twarzy. Po drugie, do warstwy graficznej powróci podpis posiadacza.

Warto podkreślić, iż nowe elementy pojawią się w dokumentach osób powyżej 12. roku życia. Jedynie dowody osobiste osób, które nie są w stanie złożyć podpisu lub odcisków palców, będą pozbawione wspomnianych, nowych elementów. Przy czym, dokumenty takich posiadaczy będą ważne 12-miesięcy, a nie tak jak w przypadku pozostałych 5 lub 10 lat.

Co ciekawe, dowody osobiste zmienią nieco swoją szatę graficzną po 2 sierpnia. O co dokładnie chodzi? Otóż na awersie w prawym górnym rogu dokumentu zostanie dodany kod państwa (PL) na tle flagi UE. W związku z tym, przesunie się oznaczenie informujące, że dowód posiada chip. Oprócz tego, na dole dokumentu tożsamości pojawi się miejsce na podpis posiadacza. Modyfikacje dotkną również rewersu. Napis „Numer dowodu osobistego” zastąpi „Seria i numer dokumentu”.

Z pewnością, wielu Polaków zastanawia się w tej chwili nad tym, czy będzie musiało wymienić stare dowody osobiste. Dla nich wszystkich mamy dobrą wiadomość. Nowe przepisy mówią wprost, iż nie ma takiej potrzeby. Dotychczasowe dokumenty będą ważne przez okres, na jaki zostały wydane. Warto jednak podkreślić, iż ustawodawca przewidział krańcową datę ważności starych dowodów. Chodzi o 3 sierpnia 2031 roku.

Źródło: Business Insider

  1. Rewolucja w kościele katolickim? Papież zaostrza przepisy
  2. Szczegóły porodu Meghan Markle. Tak przyjdzie na świat prawnuczka królowej
  3. Demostracja siły ze strony Władimira Putina. Sytuacja jest dramatyczna. Polacy nie mogą czuć się bezpiecznie

Zobacz również: