Komisja Europejska o podróżach

Z pewnością ta wiadomość zainteresuje osoby, które planują podróżować po Europie. Zwłaszcza, że sezon urlopowy zbliża się wielkimi krokami. Mowa o rekomendacji, jaką właśnie wydała Komisja Europejska. Wydaje się, iż propozycja komisarzy może ucieszyć niejednego Europejczyka.

Komisja Europejska chce znosić restrykcje

Przedstawiciele komisji zasugerowali władzom państw członkowskich, aby te stopniowo odchodziły od obostrzeń związanych z podróżowaniem. Chodzi zwłaszcza o łagodniejsze traktowanie osób, które będą dysponować unijnymi certyfikatami COVID-19. Co dokładnie rekomenduje Komisja Europejska?

Komisja Europejska uważa, iż podróżni, którzy są w pełni zaszczepieni i posiadają certyfikaty szczepień nie powinny być testowane na obecność koronawirusa, ani też  przechodzić kwarantanny. Warunkiem jest to, aby podróż odbywała się przynajmniej 14 dni po otrzymaniu ostatniej dawki szczepionki. „Ostatnie tygodnie przynoszą ciągły trend spadkowy liczby zakażeń, co pokazuje sukces kampanii szczepień w całej UE. Równolegle zachęcamy również do przystępnych cenowo i szeroko dostępnych możliwości testowania. W tym kontekście państwa członkowskie powoli znoszą ograniczenia związane z COVID-19 zarówno wewnątrz kraju, jak i w zakresie podróży”, „Dziś proponujemy, aby państwa członkowskie koordynowały to stopniowe znoszenie ograniczeń w swobodnym przepływie osób, biorąc pod uwagę nasze nowe wspólne narzędzie: unijny cyfrowy certyfikat COVID” – tłumaczy Didier Reynders, komisarz UE ds. sprawiedliwości.

W podobnym tonie wypowiedziała się szefowa Komisji Europejskiej. „Europejczycy powinni cieszyć się bezpieczeństwem i relaksem podczas lata. W miarę postępu szczepień proponujemy stopniowe łagodzenie środków związanych z podróżami w skoordynowany sposób za pomocą naszego wspólnego narzędzia: unijnego cyfrowego certyfikatu COVID” – czytamy na Twitterze Ursuli von der Leyen. Według przewodniczącej KE certyfikaty zagwarantują „przejrzystość i przewidywalność”, w momencie wznowienia swobodnego przepływu ludzi w Unii Europejskiej.

Źródło: Business Insider

  1. Mocne słowa Niedzielskiego o maseczkach. Jak długo będziemy je nosić?
  2. Ogromna wpadka na wizji. Wszystko poszło na żywo. Jak to możliwe? (WIDEO)
  3. Olbrzymi skandal z Joe Bidenem w roli głównej? „New York Post” nie ma wątpliwości

Zobacz również: