źródło: newsobserver.com

USA: Henry McCollum i Leon Brown po 31 latach spędzonych w więzieniu wyszli na wolność. Niesłusznie skazani bracia ubiegali się o odszkodowanie. W ich sprawie padła rekordowa kwota zadośćuczynienia, która w sumie równała się 75 milionom dolarów.

Braci przyrodnich Henry’ego McCollum i Leon’a Brown z Karoliny Północnej skazano w 1983 roku. Niesłusznie oskarżono ich o gwałt i morderstwo 11-letniej dziewczynki. Obu mężczyzn początkowo dostali wyrok śmierci, jednak po czasie karę zamieniono na dożywotnie pozbawienie wolności.

USA: wolność po 31 latach dla braci McCollum i Brown

Gdy Henry McCollum i Leon Brown zostali oskarżeni mięli odpowiednio 19 i 15 lat. W sprawie o gwałt i morderstwo 11-letniej dziewczynki świadkowie wskazali właśnie ich jako winnych. Do tragedii doszło przed laty w amerykańskim miasteczku Red Springs. Wówczas jeszcze nastolatkowie nie przyznawali się do winy, jednak wielogodzinne przesłuchania sprawiły, że koniec końców podpisali oni wcześniej przygotowane zeznania. Co więcej poza tym przeciwko nim świadczyć miały jedynie zeznania rzekomego świadka.

Uniewinnieni zostali dopiero w 2014 roku. Po 31 latach spędzonych w więzieniu przeprowadzono badania DNA. Wyniki testów wykazały, iż bracia nie są winni zbrodni na 11-latce. Co więcej badania DNA wskazały się prawdziwego sprawę, którym okazał się Roscoe Artis. Mężczyzna odsiadywał już wtedy wyrok za inne morderstwo.

Sprawa dobiegła ostatecznego końca w tym roku. W ubiegłym tygodniu sąd ostatecznie orzekł o przyznaniu każdemu z braci 31 milionów dolarów odszkodowania – 1 milion za każdy rok spędzony w zakładzie karnym. Ponadto McCollum i Brown otrzymali również rekompensatę łącznie równą 13 milionom dolarów.

źródło: poinformowani.pl/BBC News

ZOBACZ TEŻ:

  1. Francja: prokuratura poinformowała o śmierci seryjnego mordercy. Michel Fourniret miał 79 lat
  2. Derek Chauvin skazany. Były policjant wczoraj usłyszał wyrok ws. morderstwa Floyda
  3. Waszyngton: 12-latek oskarżony o morderstwo. Ofiarą okazał się 13-letni chłopak

Zobacz również: