Zapadł wyrok w sprawie o morderstwo George’a Folyd’a policjanta Chauvin’a. Funkcjonariusz Derek Chauvin został uznany winnym zarzucanego mu czynu. Zdjęcie z wczorajszej rozprawy obiegły świat. Media zwróciły uwagę na rękę oskarżonego, bowiem miał tam zapisany jeden numer.

Rozwiązania sprawy zabójstwa Afroamerykanina George’a Folyd’a Amerykanie oczekiwali od miesięcy. Były już policjant Derek Chauvin trafił do aresztu, zaś z sali rozpraw, na której uznano go za winnego, wyprowadzono go w kajdankach. Najwyraźniej spodziewał się on takiego werdyktu, bo jak rozpisują się media na rozprawę przyszedł z zapisanym na lewej dłoni numerem do prawnika.

[irp]

Derek Chauvin uznany winnym

We wtorek odbyła się rozprawa sądowa w sprawie wyroku dla Chauvina, który do tej pory występował jedynie jako oskarżony o przyczynienie się do śmierci 46-letniego George’a Floyda z dnia 25 maja 2020 roku. 12 członków ławy przysięgłych w Minneapolis zadecydowało jednomyślnie o winie byłego funkcjonariusza.

Rozprawę prowadził Peter Cahill. Zapowiedział on, że ostateczna decyzja o wymiarze kary za popełniony przez Chauvina czyn pojawi się w ciągu kolejnych 8 tygodni. Za wszystkie 3 ewentualne zarzuty wobec policjanta, czyli czyli morderstwo drugiego i trzeciego stopnia oraz nieumyślne spowodowanie śmierci, grozi maksymalnie 70 lat pozbawienia wolności.

Oskarżonego wyprowadzono w kajdankach. Do czasu ogłoszenia ostatecznego wyroku będzie on przebywał w areszcie, bez możliwości wyjścia za kaucją.

[irp]

Joe Biden skomentował decyzję sądu

Obecny prezydent Stanów Zjednoczonych odniósł się do decyzji sądu. Skwitował taki werdykt tak: wielkim krokiem naprzód w marszu po sprawiedliwość w USA. Co więcej apelował tez o to, aby się „nie zatrzymywać”. To było morderstwo w świetle dnia, które pokazało całemu światu systemowy rasizm, plamę na duszy naszego narodu – powiedział na koniec.

źródło: o2.pl, TVN24

[irp]

Zobacz również: