Mateusz Morawiecki

Choć temat 500 plus i 14. emerytury przewija się w mediach co jakiś czas, to tym razem sprawa wygląda poważnie. Pojawiła się bowiem propozycja, aby zarówno świadczenie socjalne, jak i emerytalne wypłacane było wyłącznie… osobom zaszczepionym. Co zrobi rząd Prawa i Sprawiedliwości? 

14. emerytura i 500 plus tylko dla zaszczepionych?

„Samorządy mówią o odważnych działaniach w trudnych czasach – proponują wypłatę 500+ tylko dla zaszczepionych dzieci, a 14. emerytury tylko dla zaszczepionych seniorów.” – pisze na Twitterze dziennikarz Radia ZET, Maciej Sztykiel. Dość obszerny materiał na ten temat pojawił się właśnie na stronie internetowej Radia ZET. Sprawdzamy najważniejsze informacje.

Te doniesienia to pokłosie dzisiejszego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. To właśnie na nim padły takie propozycje. „Oprócz zachęt powinny być elementy dyscyplinujące.” – mówi wprost o takim sposobie zachęcania do szczepień, pełnomocnik zarządu Związku Miast Polskich Marek Wójcik.

Z samorządowcami i prezydentami miast rozmawiał dziś na ten temat Michał Dworczyk. Póki co strona rządowa nie przekazała mediom żadnych ustaleń czy informacji. Wody w usta odnośnie 500 plus i 14. emerytury nabrał też Michał Dworczyk. „To są pieniądze dodatkowe, w przypadku 14. emerytury już jest warunek wykluczający pewną grupę emerytów zarabiających powyżej określonego progu, dlaczego więc nie wprowadzić kolejnego warunku? Zdaję sobie sprawę, że to kontrowersyjne rozwiązanie, ale nie widzę powodu, by unikać tego tematu, jeżeli mamy skutecznie chronić się przed Covid-19.” – mówi z kolei wspomniany wyżej Michał Wójcik.

Co zrobi rząd? Z pewnością wątpliwe wydaje się, by zdecydował się na aż takie radykalne ruchy, jak wycofanie 14. emerytury i 500 plus dla części osób. Ręki jednak uciąć sobie nie dajemy. Temat się pojawił i zapewne wkrótce rząd będzie musiał się z nim zmierzyć.

źródło: Radio ZET

  1. Makabryczne odkrycie w lesie. To poszukiwana od kilku dni kobieta
  2. Tegoroczne lato będzie inne, niż to, do którego się przyzwyczailiśmy. Ekspert IMGW o prognozach
  3. Pamiętacie śmierć Ewy Tylman? Pojawiły się zaskakujące dowody. Będzie przełom?

Zobacz również: