podwyżka ceny papierosów

Papierosy to jeden z towarów, który w przyszłym roku podrożeje. Trzeba przyznać, że prognozowana cena ich paczki może szokować. Czy palacze będą musieli zacisnąć pasa? 

Papierosy będą kosztować więcej niż zakłada Ministerstwo Finansów

Od 1 stycznia 2022 roku wzrośnie akcyza na tytoń i alkohol. Według Ministerstwa Finansów cena paczki popularnych papierosów zdrożeje o około 30 groszy. Jednakże zdaniem ekspertów, wzrost będzie wyższy niż ten, który zakłada resort.

O jakich kwotach mówią przedstawiciele branży tytoniowej? Otóż podwyżka ma być dwa razy większa niż przewiduje rząd. Co więcej, przy systematycznym wzroście cen dojdzie do tego, iż w 2027 roku papierosy będą kosztować co najmniej 23 złote. Przy okazji, eksperci wskazują na niestabilność polskiego prawa oraz przypominają, że ostatnia 10% podwyżka akcyzy weszła w życie z początkiem 2020 roku. Dodatkowo, podkreślają, iż zmiany były procedowane w ekspresowym tempie. W tym roku ma być podobnie.

Warto zauważyć, iż wyliczenia branży tytoniowej zostały oparte na projekcie ustawy Ministerstwa Finansów. Według jego zapisów, od przyszłego roku minimalna stawka akcyzy na papierosy wzrośnie do 105 proc. całkowitej kwoty akcyzy. Mało tego, resort zakłada, że w latach 2023–2027 akcyza będzie rosnąć o 10% każdego roku. „Podwyżka w wysokości 10 proc. każdego roku jest już drastyczną propozycją, niespotykaną w żadnym innym kraju Unii Europejskiej” – tłumaczy Karolina Bursa-Moczulska, dyrektor ds. korporacyjnych w British American Tobacco Polska.

Tym co może dodatkowo zbulwersować palaczy jest fakt, iż podwyżka cen ma objąć tylko najtańszy asortyment. Zatem najbardziej odczują ją mniej zamożni Polacy. „Mamy dzisiaj do czynienia z sytuacją, w której tanie papierosy mają zdrożeć między 60 groszy a 1 zł, a drogie papierosy nie zdrożeją wcale. Zapłacić ma za to przysłowiowy Kowalski, a zyskać konsument zamożny oraz firmy, które operują na rynku premium i które podwyżki akcyzy nie doświadczą” – wyjaśnia przedstawiciel British American Tobacco Polska.

Źródło: Fakt, Newseria.pl

Zobacz również: