źródło fot.: northstarmeetingsgroup.com

Jak donosi rozgłośnia RMF dzisiaj w Brukseli rokowania „ostatniej szansy” w sprawie „certyfikatów covidowych”. Mają ostateczne negocjacje pomiędzy Parlamentem Europejskim, Radą UE a Komisją Europejską. Jeśli dojdzie do porozumienia unijna legislacja wejdzie w życie już przyszłym miesiącu. Ale jeśli nie – ma być „plan B”.

Przypomnijmy, że to już czwarta z kolei runda próby dojścia do porozumienia s. paszportów covidowych. Rada Unii Europejska ma już być bardzo zniecierpliwiona brakiem porozumienia w tej sprawie. Konkretnie mowa niektórych krajach Rady.

Zapowiadają, że jeśli tym razem PE nie będzie bardziej elastyczny to wprowadzony będzie „plan B”. Ma on polegać na wprowadzeniu certyfikatów na zasadzie zaleceń, a nie unijnego rozporządzenia. W takiej sytuacji europarlament zostanie pominięty, a wiec nie będzie prawnego obowiązku stosowania rzeczonych paszportów covidowych.

Paszporty covidowe: „plan B” jest możliwy?

Jak donosi RMF FM w rozmowie z jednym z dyplomatów dziennikarze otrzymali odpowiedź, iż takie rozwiązanie jest bardzo prawdopodobne, jeżeli dojdzie do porażki w negocjacjach. Co więcej – jak się dalej dowiadujemy – w krajach UE nie ma już chęci na kolejne ustępstwa wobec PE.

Tym bardziej, że grupa rzeczonych krajów – na czele z Niemcami – od początku nie popierała pomysłu wprowadzenia certyfikatów na podstawie unijnej legislacji. Berlin oczekiwał, iż certyfikaty wprowadzone będą poprzez mniej zobowiązujące zalecenia.

To nie jedyne rozwiązanie w razie braku porozumienia?

Niekoniecznie. Rozważa się też jeszcze jedną opcję. Byłaby ona jednak wręcz „planem C”, bowiem ustalana „na ostatnią chwilę”. Otóż jest to opcja polegająca na uzyskaniu zgody unijnych przywódców, które zapisane zostaną we wnioskach końcowych ze szczytu UE. Z tym, że najbliższy szczyt UE jest zaplanowany na 24-25 maja. Zaś PE 7 czerwca powinien ostatecznie podjąć decyzję co do certyfikatów covidowych.

źródło: RMF24.pl

ZOBACZ TEŻ:

  1. Fatalna pomyłka przy szczepieniu. To miała być formalność. 67-latka trafiła do szpitala
  2. Co po przejściu covid-19? Ekspertka: masz te objawy? Idź do lekarza
  3. Czy Pfizer jest skuteczny na indyjski wariant? Przełomowe wyniki badań trafiły do mediów

Zobacz również: