źródło: thesierraleonetelegraph.com

Specjaliści alarmują: u coraz większej grupy osób występują powikłania po covid-19. Dr Anna Szymańska-Chabowska w rozmowie z PAP tłumaczy dolegliwości, który powinny nas niepokoić. Mówi też o tych, które występują najczęściej. 

Czujność osób, które przeszły covid-19 nie powinna być uśpiona nawet długo po pokonaniu choroby. Jak tłumaczy dr Szymańska-Chabowska powikłanie mogą wystąpić nawet kilka miesięcy po przejściu covid-19. Powikłania po COVID-19 dotyczą różnych aspektów zdrowotnych. Są to nie tylko powikłania płucne czy zatorowo-zakrzepowe – tłumaczy.

Jakie powikłanie mogą się pojawić po przejściu choroby spowodowanej wirusem covid-19? Które powinny nas niepokoić? Ekspertka wskazuje kilka najważniejszych.

Powikłania po covid-19: na co zwrócić uwagę?

Kiedy powinniśmy się zgłosić do lekarza i co powinno nas zaalarmować? Dolnośląska konsultant w dziedzinie hipertensjologii Dr Anna Szymańska-Chabowska odpowiada na te pytania w rozmowie z PAP.

Pokonanie COVID-19 w wielu przypadkach nie kończy problemu, i to w dłuższej perspektywie czasowej. Mieliśmy na przykład pacjentkę, młodą kobietę, która cztery miesiące po wyzdrowieniu trafiła do szpitala z zatorowością płucną – podaje przykład konsultantka.

Dr Anna Szymańska-Chabowska tłumaczy na przykładach

Okazuje się, że po przejściu COVID-19 często kontrola nadciśnienia zostaje zaburzona. Obserwacje kliniczne wskazują, że u wielu chorych dochodzi po infekcji do dysregulacji ciśnienia. Pacjenci wymagają zmiany leków lub zwiększenia ich dawek. Na ogół problem udaje się opanować i ciśnienie wraca do równowagi. Konieczna jest jednak jak najszybsza konsultacja ze specjalistą – mówi ekspertka

Wczesne obserwacje anestezjologów, niestety, potwierdziły się. Obecnie mamy w naszej klinice wiele osób, wyleczonych z COVID-19, u których doszło do zakażenia różnego rodzaju bakteriami. To m.in. Clostridium difficile, powodujące groźne dla życia biegunki i inne tzw. patogeny alarmowe, w dużej mierze oporne na antybiotyki i odpowiadające za zakażenia szpitalne – powiedziała później.

Ekspertka podkreśla, iż ozdrowieńcy powinni regularnie wykonywać badania, w okresie nawet kilku miesięcy po przejściu choroby.

źródło: Radio Zet/PAP

ZOBACZ TEŻ:

  1. Polski episkopat o szczepionkach AstraZeneca i Johnson&Johnson. „Katolicy nie powinni godzić się na szczepienie tymi szczepionkami”
  2. Zniżki oraz darmowe wejściówki dla zaszczepionych na COVID-19. Mimo tego rośnie fala krytyki
  3. Ten test pozwoli sprawdzić, czy jesteś narażony na ciężki przebieg COVID-19

Zobacz również: