emeryci

Podatek od prezentu? Brzmi absurdalnie, prawda? Jednak może się okazać, iż obdarowany będzie miał obowiązek uiścić stosowną opłatę w urzędzie skarbowym. 

Podatek, którego może zażądać fiskus

Okazuje się, że czasem wręczenie komuś bliskiemu prezentu, może spowodować, iż obdarowany będzie musiał zapłacić od niego podatek. Chodzi o podarunki, których wartość przekracza kwotę wolną od podatku. „Zgodnie z przepisami, nabycie przez osoby fizyczne, tytułem darowizny własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Polski, podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.” – przypomina serwis Business Insider.

Zatem kiedy pojawia się obowiązek zapłaty podatku od prezentu? Otóż opodatkowaniu podlega podarunek, od jednej osoby, którego wartość przekracza następujące kwoty:

  • 9 tys. 637 złotych w tzw. I grupie podatkowej m.in. dzieci, wnuki, rodzeństwo,
  • 7 tys. 276 złotych w tzw. II grupie podatkowej m.in. dzieci rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, żony i mężowie rodzeństwa,
  • 4 tys. 902 złote w III grupie podatkowej m.in. osoby obce.

Warto zwrócić uwagę na sposób obliczania wartości przekazanego prezentu. „Jeżeli nabycie od tej samej osoby następuje więcej niż jeden raz, do wartości ostatniego nabycia dolicza się wartość rzeczy i praw majątkowych nabytych od tej osoby w okresie 5 lat poprzedzających rok ostatniego nabycia.” – podkreśla Business Insider.

Kto może liczyć na zwolnienie z opłaty?

Na szczeście, prawo przewidziało możliwość zwolnienia z obowiązku płacenia podatku. Chodzi o sytuacje, kiedy prezent jest wręczany w gronie najbliższej rodziny. „Prezenty od rodziców, dziadków, pradziadków, rodzeństwa, ojczyma oraz macochy, nawet jeśli ich wartość będzie wyższa niż 9637 zł, nie zapłacą podatku, jeśli zgłosi się darowiznę do urzędu skarbowego. Zgłoszenia trzeba dokonać w ciągu sześciu miesięcy od dnia otrzymania prezentu. Dodatkowym warunkiem jest jeszcze, jeśli prezentem były pieniądze, aby były przekazane przelewem bankowym. Nie może to być gotówka w kopercie.” – zauważa serwis prawo.pl.

Co ciekawe, obdarowany darowizną pieniężną musi nie tylko zgłosić to do urzędu skarbowego w ciągu sześciu miesięcy. Obowiązkowo powinien także udokumentować fakt, iż otrzymał pieniądze. Oznacza to po prostu tyle, że środki trzeba przekazać przelewem bankowym, a nie w tzw. kopercie.

Źródło: Business Insider, prawo.pl

  1. Fatalna pomyłka przy szczepieniu. To miała być formalność. 67-latka trafiła do szpitala
  2. Dorota Wellman oczekuje przeprosin od TVP. W wydaniu „Wiadomości” pojawił się fake news?
  3. Gdańsk: bójka w korku na obwodnicy. W ruch poszły pięści, a nawet gaz

Zobacz również: