zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Wszystko wskazuje na to, że właśnie w nocy z soboty na niedzielę czasu polskiego, na Ziemię spadną szczątki chińskiej rakiety Long March 5B. Specjaliści z całego świata bardzo dokładnie obserwują obiekt, bo na ten moment nie jest pewny ani dokładny czas wejścia w atmosferę ziemską, uderzenia ani też miejsca, w którym to może nastąpić. Czy szczątki rakiety zagrażają ludziom?

Stanie się to już dzisiaj w nocy?

„Szczątki chińskiej rakiety Long March 5B (Długi Marsz) w niekontrolowany sposób wejdą w atmosferę i z powrotem spadną na Ziemię. Obiekt jest uważnie obserwowany, ponieważ dokładny czas oraz miejsce uderzenia stanowi niewiadomą. Jednak prognozy są coraz dokładniejsze i wskazują, że najprawdopodobniej dojdzie do tego w nocy z soboty na niedzielę.” – donosi obserwujący całą sprawę portal Onet.pl.

Ewentualną ścieżkę szczątek rakiety obserwuje m.in. Europejska Agencja Kosmiczna. Niewykluczone, że według ostatnich doniesień, szczątki Long March 5B mogą spaść na Europę Południową. Różne agencje mają różne przypuszczenia. Jak wyjaśniają jednak eksperci, nawet kilka minut opóźnienia może spowodować w tym przypadku spadek o kilka tysięcy kilometrów dalej, niż zakładano.

„Kluczowa sekcja rakiety Long March 5B waży według dostępnych informacji ok. 20 ton. Ma wysokość ok. 30 m i średnicę 5 m. Podczas wejścia w atmosferę jej część spłonie, ale ocalałe fragmenty stanowią zagrożenie.” – donosi Onet.pl.

Ostatnim razem, kiedy podobna rakieta spadała, uszkodziła budynki na Wybrzeżu Kości Słoniowej. „Pozostałość rakiety stanowi najcięższy kosmiczny odpad, który spadł na Ziemię w niekontrolowany sposób, od czasu byłej radzieckiej stacji kosmicznej Salut 7 w 1991 r. (rozbiła się na terytorium Argentyny i Chile).” – przygląda się sprawie Onet.pl.

źródło: Onet, mat. prasowe

  1. Dramatyczne chwile w żłobku. Mężczyzna zaatakował dzieci i opiekunki maczetą
  2. Ostro na opozycji. Budka „spoliczkowany” przez Kosiniaka-Kamysza i Hołownię
  3. Andrzej Piaseczny znów uderza w rząd. Mocne słowa jurora The Voice of Poland

Zobacz również: