złodzieje

Z roku na rok wzrasta liczba włamań i kradzieży. Okazuje się jednak, iż właściciel posesji jest w stanie zorientować się, iż jego domostwo znalazło się na celowniku przestępców. Jeśli chcesz czuć się bezpiecznie, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

System znaków, który ułatwia popełnienie przestępstwa

Policyjne statystyki wskazują jednoznacznie, iż w ostatnich latach wzrosła liczba włamań. Przykładowo w 2019 roku dokonano aż 71 tysięcy tego rodzaju przestępstw. Czy jest jakiś sposób, aby uchronić się przed złodziejami? Okazuje się, że tak. Jeśli przestępcy pracują w grupie, to niemalże na pewno pozostawiają przy interesującej ich nieruchomości zaszyfrowane wiadomości dla swoich wspólników. Wielu złoczyńców czyni to również po to, aby uniknąć ewentualnego zaaresztowania przez policję, czy też zastania domowników na miejscu.

Przed dokonaniem kradzieży włamywacze dokonują wstępnej analizy nieruchomości. Podając się za hydraulika, elektryka, policjanta lub listonosza, zapoznają się z rozkładem pomieszczeń w budynku, sprawdzają czy jest system alarmowy itp.

Następnie przestępcy obserwują posesję. W ten sposób poznają zwyczaje domowników np. to o jakich godzinach nikogo nie ma w domu. Oprócz tego, zwracają uwagę na drobne szczegóły świadczące o nieobecności mieszkańców np. na przepełnioną skrzynkę na listy lub okna zamknięte w środku dnia.

Włamywacze zostawiają też swoim wspólnikom zakodowane informacje dotyczące tego, czy warto włamać się do danego domu. Krzyż oznacza przygotowany plan kradzieży. Diament to symbol niezamieszkanego domu. Pięć małych kółek lub pięć małych kamyków wskazuje, iż na posesji są pieniądze. W domu oznaczonym trojkątem mieszka samotna kobieta, a zygzak świadczy o obecności psa na posesji. Odwrócone Y lub alfa ostrzega przestępców, że dom jest zabezpieczony alarmem. Z kolei, przekreślone kółko sugeruje, iż w tym miejscu nie ma nic cennego.

Jeśli zauważymy w pobliżu naszego domostwa któryś z tych znaków, powinniśmy jak najszybciej powiadomić o tym policję. Dzięki takiej informacji, organy ścigania będą mogły łatwiej i szybciej ująć potencjalnych sprawców włamania.

Źródło: Business Insider

  1. Drastyczne zmiany na OLX. Wreszcie będziemy bezpieczni?
  2. Możesz mieć problem ze zwrotem pieniędzy za nieudane wakacje. Biura Podróży znalazły furtkę
  3. Zenek Martyniuk w żałobie. Pożegnał ukochaną osobę. Chorowała na COVID-19

Zobacz również: