Zakopane
Foto: YouTube

Zakopane od lat plasuje się w czołówce najchętniej odwiedzanych miejsc w naszym kraju. Niestety, nie mamy najlepszych wiadomości dla wielbicieli tego miasta. Bez wątpienia, turystów wybierających się w tamten rejon, czeka nieprzyjemna niespodzianka. 

Zakopane nie zachęca turystów?

Zimowa stolica Polski to jedno z tych miast, które cieszy się największą popularnością wśród Polaków. Z pewnością wielka w tym zasługa wyjątkowej lokalizacji miasta. Niestety, tłumy turystów przybywających do Zakopanego mogą poczuć się rozczarowani.

Sporą atrakcją dla przyjezdnych są spacery po mieście położonym u stóp Tatr. Ludzie upodobali sobie zwłaszcza trasę prowadzącą na szczyt Gubałówki. Do tego roku, na wspomniane wzgórze można było się dostać zupełnie za darmo. Istniał bowiem ostatni bezpłatny szlak z centrum na Gubałówkę. Niestety, właśnie pojawiła się informacja, iż osoby odwiedzające Zakopane już z niego więcej nie skorzystają.

Jak informuje „Tygodnik Podhalański”, zamknięto wspomniany darmowy szlak turystyczny PTTK. Teraz, chcąc dostać się na Gubałówkę, należy uiścić stosowną opłatę. Turyści, odwiedzający Zakopane, mają teraz dwie, odpłatne możliwości. Można albo wjechać na wzgórze kolejką, albo pójść szlakiem, który biegnie tuż przy torach.

Powód zamknięcia bezpłatnego szlaku wyjaśniło Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. Okazuje się, iż trasa została zamknięty na żądanie prywatnych właścicieli gruntów, na których była zlokalizowana trasa.

Sytuacja wywołała oburzenie przyjezdnych

Co ciekawe, do niedawna istniejący darmowy szlak na Gubałówkę, cieszył się olbrzymią popularnością wśród turystów. Tym co dodatkowo bulwersuje jest fakt, iż Zakopane przeznaczyło sporo środków finansowych na remont tej ścieżki. „Przed kilkoma dniami zostaliśmy zmuszeni do likwidacji tego darmowego szlaku i ściągnięcia z niego wszystkich tablic informacyjnych. Okazało się, że fragment szlaku przebiega po prywatnym lesie jednej z tych rodzin, które pobierają opłatę za przejście ścieżką przy torach. Nie było z nimi żadnej rozmowy. Powiedzieli, że na szlak PTTK na swoim terenie się nie zgadzają i basta. Takie w Zakopanem obecnie są zwyczaje, że prawo własności jest święte, a interes społeczny nikogo nie interesuje.” – poinformował  Jan Palider, prezes Oddziału Tatrzańskiego PTTK.

Jak nie trudno się domyślić, cała sytuacja wywołała ogromne oburzenie turystów. „To jest skandal by w takim mieście jak Zakopane, w tak atrakcyjne miejsce, jakim jest Gubałówka nie można było dostać się za darmo. To źle świadczy o tym mieście i jego mieszkańcach. Wygląda to tak, jakby górale chcieli wydrzeć z nas turystów ostatni grosz i już dosłownie nic nie oferowali za darmo.” – grzmią przybywający do zimowej stolicy Polski.

Źródło: Onet, Tygodnik Podhalański

  1. Maryla Rodowicz kończy ze śpiewaniem? Oto zaskakujący plan gwiazdy
  2. Bunt łódzkiej straży miejskiej. Nie będą kontrolować przedsiębiorców
  3. Coś takiego nie zdarzyło się jeszcze nigdy. Katarzyna Dowbor odmówiła remontu. Powód?

Zobacz również: