stare monety warte majątek

Czasem okazuje się, że coś co leży schowane w szafie długie lata, może być warte całkiem sporo pieniędzy. Tak jest z niepozornie wyglądającymi monetami z okresu PRL-u. Sprawdź koniecznie czy masz w swojej szufladzie egzemplarze warte nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Monety z PRL-u mogą kosztować krocie

Ostatnio mocno wzrosło zainteresowanie numizmatyką. Co ciekawe, temat ten interesuje już nie tylko doświadczonych kolekcjonerów, ale także zwykłych obywateli dysponujących wolnymi zasobami finansowymi. Dlaczego? „W coś trzeba zainwestować, a numizmaty wydają się idealnym wyborem ze względu na prostą formę wyceny, której wstępnie każdy może dokonać, wpisując rok lub przepisując słowa z monety do wyszukiwarki i po obrazkach odszukując podobny egzemplarz. Jednak największym atutem numizmatów jest ich łatwość sprzedaży w razie potrzeby na całym świecie.” – wyjaśnia Michał Niemczyk z Antykwariatu Numizmatycznego.

Jednak okazuje się, iż niejednokrotnie nowicjusze w branży numizmatycznej przepłacają za egzemplarze, które wcale nie są aż tak wartościowe. „Niestety brakuje im wiedzy albo dają się ponieść emocjom i w efekcie często przepłacają za rzeczy względnie dostępne, a jednocześnie nie wygrywają rzeczy wyjątkowych.” – tłumaczy Damian Marciniak, szef Gabinetu Numizmatycznego D. Marciniak. Z tego powodu, warto, przynajmniej na początku naszej przygody ze starymi monetami, poradzić się fachowców.

Jakie kwoty można zarobić na sprzedaży monet, które wyszły już z obiegu? Przykładowo za komplet próbnych monet niklowych z epoki PRL-u (ok. 350 monet od 1949 r. do 1989 r.) można otrzymać około 240-265 tysięcy złotych.

Te egzemplarze są warte tysiące złotych

Niewątpliwie w tej chwili ogromnym zainteresowaniem cieszą się peerelowskie monety, które wielu Polaków pamięta sprzed denominacji. Zastanawiasz się, czy takie masz w swojej szufladzie? Oto monety, które są warte konkretne pieniądze.

Prawdziwym rarytasem jest aluminiowe 10 groszy z 1973 r. Jest to najbardziej znana i jednocześnie najrzadsza moneta obiegowa z okresu PRL-u. Nie posiada ona znaku mennicy pod prawą łapą orła. Kosztuje około 24 tysiące złotych.

Kolejna moneta, na której sprzedaży można się wzbogacić to 1 złoty z 1957 r. Za tę monetę wykonaną z aluminium otrzymamy od 2 do 3,5 tysiąca złotych. Oczywiście cena zależy od stanu, w jakim jest konkretny egzemplarz.

Kończąc warto zaznaczyć, iż czasem warto się zastanowić  nad sprzedażą starych, cennych monet. Jak podkreśla wielu specjalistów, wartość numizmatów potrafi znacznie wzrosnąć w zaledwie pół roku. Zatem może lepiej nadal trzymać je w szafie?

Źródło: Business Insider Polska

  1. Szokujące. Jakimowicz zrobił to na wizji. Ogórek nie wyglądała na zachwyconą. Widzowie zbulwersowani (WIDEO)
  2. Nie uwierzysz, z kim pomylono Apoloniusza Tajnera. Prezes PZN opowiedział zabawną historię
  3. Sanepid wycofuje popularne parówki. Można było je kupić w Lidlu

Zobacz również: