Katastrofa Smoleńsk

Kolejny raz głośno wokół Smoleńska. Kilka dni temu obchodziliśmy 11 rocznicę tragicznych wydarzeń, a sporo kontrowersji wywołał film i materiały, wyemitowane przez Telewizję Polską. Teraz okazuje się, że część przekazanych informacji niekoniecznie mogła być… prawdziwa. Do zaskakujących informacji dotarła „Gazeta Wyborcza”.

Oszustwo w śledztwie Smoleńskim?

7 kwietnia, na trzy dni przed 11 rocznicą tragicznych wydarzeń, tak, jak większość portali internetowych, tak i my zamieściliśmy szokujący materiał, dotyczący odkrycia włoskich ekspertów. Znaleźli oni ślady materiałów wybuchowych na fragmencie pobranym z rozbitego Tu-154. Tak przynajmniej brzmiały komunikaty prasowe, a całą sprawę opisaliśmy w tym miejscu. Teraz jednak okazuje się, że prawda jest zupełnie inna. Tak przynajmniej twierdzą dziennikarze „Gazety Wyborczej”.

Pozostaje kwestia czy ktoś próbował manipulować faktami czy to media popełniłby błąd, wypuszczając takie komunikaty. „W 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej wyemitowano film podkomisji, której szefem jest Antoni Macierewicz. Według materiału w samolocie doszło do eksplozji. Były szef MON mówił o „kluczowych dowodach” i powoływał się na zagraniczne laboratoria, które miały odnaleźć ślady materiałów wybuchowych w szczątkach samolotu. W środę „Wyborcza” ujawniła, że trotyl, który miał być zidentyfikowany przez włoskie laboratorium, może pochodzić z próbek foteli, których nie było w samolocie.” – czytamy na łamach portalu Wirtualna Polska.

Jak więc widać, „Gazeta Wyborcza” ustaliła, że ślady trotylu mogły zostać zidentyfikowane na próbkach foteli, których nie było na pokładzie rozbitego Tu-154. Materiały do Włoch miała wysłać polska prokuratura. Jak to możliwe?

„Przedmiotem badań miało być kilkanaście próbek „foteli zapasowych”. To określenie w dokumencie zostało zapisane kilkakrotnie. Jak wyjaśniła „Wyborcza” te siedziska to część wyposażenia kabiny pasażerskiej na wypadek zmiany układu siedzeń, czy też ich zniszczenia. Jak dodano, można je wymontowywać i wkładać bez żadnych problemów.” – czytamy w Wirtualnej Polsce.

źródło: WP, Gazeta Wyborcza

  1. Szczepionki Johnson&Johnson wstrzymane w kolejnym kraju
  2. Suwałki: wnuczek wyrzucił babcię przez okno. Wszystko nagrała kamera monitoringu. Kobieta zmarła
  3. TVP wie jak zadbać o swoją gwiazdę. Prezenterka może liczyć na specjalne warunki

Zobacz również: