pracownicy dostaną dwie wypłaty

Zaskakujące informacje dotyczące grudniowych wynagrodzeń ujrzały światło dzienne. Okazuje się, że w grudniu niektórzy pracownicy mogą liczyć na wypłatę aż dwóch pensji. Jak to możliwe? Wyjaśniamy w niniejszym artykule.

Grudniowe wynagrodzenie pracowników może stanowić ogromny problem dla pracodawców

Już od 1 stycznia 2022 roku w życie wejdą regulacje prawne zwiazane z rządowym projektem Nowy Polski Ład. Od nowego roku czekają nas chociażby spore zmiany podatkowe. Dodajmy, iż będą one miały istotny wpływ na sposób obliczania wynagrodzeń. Od przyszłego roku będzie on bowiem zupełnie inny niż w tej chwili.

Zauważmy, iż w wielu przypadkach, grudniowa pensja trafia na konta pracowników dopiero w styczniu. Okazuje się, że ze względu na wspomniane zmiany w podatkach, pracodawcy mogą mieć z tego tytułu poważne problemy. O co dokładnie chodzi?

Otóż w sytuacji kiedy grudniowa pensja zostanie wypłacona pracownikom w styczniu, pracodawcy będą musieli wyliczyć jej wysokość z uwzględnieniem zmian podatkowych związanych z tzw. Polskim Ładem. W tym miejscu pojawia się kłopot, o którym coraz częściej mówią osoby zajmujące się kadrami i księgowością.

Niestety, producenci programów księgowych alarmują, iż istnieje spore ryzyko, iż nie zdążą na czas ich uaktualnić. Dlaczego? Otóż prezydent Andrzej Duda podpisał stosowne regulacje prawne dopiero w połowie listopada. Zatem przedsiębiorcy, księgowi, biura rachunkowe, doradcy podatkowi i prawnicy mają zaledwie półtora miesiąca na analizę ustawy, która liczy bagatela 700 stron.

To jednak nie wszystko. Specjaliści mają też spore kłopoty z interpretacją niektórych zapisów nowych regulacji prawnych. Chodzi np. o ulgę dla klasy średniej, a konkretnie rzecz biorąc o sposób jej wyliczenia i ewentualne konsekwencje w przypadku przekroczenia przez pracowników ustalonego dla ulgi limitu.

W związku z powyższym, coraz częściej pojawiają się doniesienia, iż pracodawcy zastanawiają się poważnie nad wypłatą aż dwóch pensji w grudniu. W tej sytuacji pracownicy otrzymaliby w ostatnim miesiącu roku zarówno wynagrodzenie za listopad, jak i grudzień.

Źródło: bezprawnik.pl

Zobacz również: