koronawirus
zdjęcie ilustracyjne, Pixabay

Na świecie trwa dyskusja na temat rzadkich skutków ubocznych, które może wywoływać szczepionka AstraZeneca. Tymczasem okazuje się, że w jednym z punktów szczepień w Stanach Zjednoczonych zaniechano używania preparatu Johnson&Johnson, który wywołał skutki uboczne u 11 osób. Znamy szczegóły.

11 osób ze skutkami ubocznymi po Johnson&Johnson w Stanach Zjednoczonych

Takie doniesienia przekazał „USA Today”, a przyjrzał się im portal Interia.pl. Przypomnijmy, że Johnson&Johnson to jedna z nowych szczepionek, której większe partie mają wkrótce trafić do Polski. W przeciwieństwie do AstraZeneki czy Pfizera jest to jednodawkowa szczepionka.

„W Kolorado zamknięto tymczasowo ośrodek masowych szczepień przeciw COVID-19. Decyzję podjęto, gdy kilkanaście osób doznało skutków ubocznych po dawce szczepionki firmy Johnson&Johnson. Zaszczepione osoby skarżyły się na nudności i zawroty głowy.” – czytamy na łamach Interii.

Wskazane skutki uboczne, a konkretnie nudności i zawroty głowy pojawiły się dokładnie u 11 osób. Choć nie są to żadne poważne objawy, to decyzję podjęto wespół z władzami stanu ze względu na ostrożność i bezpieczeństwo pacjentów. „Było to zgodne z naszymi procedurami i troską o zachowanie dużej ostrożności.” – przekazano.

Z 11 osób, u których wystąpiły wspomniane objawy, dwie zostały przetransportowane do szpitala. Łącznie w ośrodku w Kolorado zaszczepiono blisko 1700 osób. Oznacza to, że skutki uboczne pojawiły się u mniej, niż 1 procenta zaszczepionych. W tym przypadku, tak, jak piszemy, były to jedynie delikatne powikłania. Jednak władze stanowe, ze względów bezpieczeństwa postanowiły wstrzymać szczepienia preparatem Johnson&Johnson.

„Rozumiemy, że doniesienia o przewiezieniu ludzi do szpitala mogą być niepokojące. Z tego, co wiemy, skutków ubocznych można się (w niektórych przypadkach) spodziewać.” – tłumaczą osoby odpowiedzialne za decyzję. Wiadomo także, że kolejne osoby otrzymają szczepionkę Pfizera.

źródło: USA Today, Interia.pl

  1. Aktorka „Świata według Kiepskich” walczy z chorobą. Kipiel-Sztuka jednak się nie załamuje
  2. Australia: media donoszą o lyssawirusie przenoszonym przez nietoperze. Wydano ostrzeżenie
  3. Krytykowany przez wszystkich uczestnik „Sanatorium Miłości” szokuje. „Znalazłem fajnego kociaka”

Zobacz również: