wybuch gazu

Szczepionki AstraZeneca wciąż budzą nieco wątpliwości. Choć zarówno polski rząd, jak i Europejska Agencja Leków wielokrotnie informowała o bezpieczeństwie szczepień i zdecydowanie większych korzyściach, niż możliwe skutki uboczne, to temat wciąż żyje swoim… życiem. Teraz znów pojawił się na pierwszych stronach gazet, bowiem najnowszą aktualizację zamieściła właśnie wspomniana EMA, czyli Europejska Agencja Leków. Przekazała ona zdecydowanie więcej informacji na temat AstraZeneki, niż mieliśmy okazję słyszeć do tej pory. Czy to przełom? Można tak powiedzieć.

Kolejne przełomowe informacje o AstraZenece

„Nasza komisja bezpieczeństwa w Pradze zakończyła swoje badanie rzadkich przypadków zakrzepów u osób, które przyjęły szczepionkę AstraZeneca.” – oznajmiła światu Marie Agnes-Heine, szefowa EMA (Europejskiej Agencji Leków).

Co to oznacza, czy poznaliśmy nowe informacje o preparacie AstraZeneca? Dokładnie tak. „Zakrzepy krwi powinny być wymienione jako bardzo rzadkie skutki uboczne szczepionki firmy AstraZeneca przeciw Covid-19.” – mówi ze stanowczością szefowa EMA. To jednak nie jedyna informacja, która dziś została objawiona światu.

„EMA informuje o występowaniu bardzo rzadkich przypadków zakrzepów krwi w połączeniu z niskim poziomem płytek krwi występującym w ciągu 2 tygodni po szczepieniu preparatem firmy AstraZeneca.” – dodaje Interia.pl, cytując depeszę Polskiej Agencji Prasowej.

To już kolejny komunikat Europejskiej Agencji Leków na temat szczepionki AstraZeneca w ostatnich tygodniach. Różni się on jednak od poprzednich zdecydowanie bardziej precyzyjnymi danymi i twardym stanowiskiem. EMA raz jeszcze podkreśla, że korzyści płynące ze szczepionki znacznie przewyższają możliwe, bardzo rzadkie skutki uboczne.

„Jest to bezpieczna i skuteczna szczepionka. Jej zalety związane z ochroną ludzi przed COVID-19 przeważają (…) nad ryzykiem. Szczepionka nie jest związana ze zwiększeniem ogólnego ryzyka zakrzepów krwi u osób, które ją otrzymały.” – oznajmiono i jednocześnie zapewniono, że badania nad AstraZeneką wciąż będą prowadzone. To ma wzbudzić i trzeba przyznać, że z pewnością wzbudza u ludzi zaufanie do tego preparatu.

źródło: Interia.pl, PAP

  1. Skandaliczne słowa księdza podczas kazania. Kuria nie miała wyjścia. Jest ostra reakcja
  2. Czarne chmury nad politykiem Koalicji Obywatelskiej. Grozi mu nawet 8 lat więzienia
  3. Napadł na bank i ukradł 80 tysięcy. Kiedy okazało się kim jest, nawet policjanci byli w szoku

Zobacz również: