koronawirus deltokron

O tym, jak wiele emocji wywoływała w ostatnich tygodniach szczepionka AstraZeneca nie trzeba przypominać. Kolejne kraje decydowały się na wstrzymanie szczepień tym preparatem, a w mediach pojawiały się doniesienia o przypadkach śmiertelnych tuż po szczepieniu AstraZeneką. Finał, finałów, Europejska Agencja Leków (EMA) uznała AstraZenekę za bezpieczny, a co najważniejsze skuteczny preparat przeciwko koronawirusowi. Teraz producent zdecydował się na zaskakujący krok.

AstraZeneca zniknie z rynku. Pojawi się pod nową nazwą

W ostatnich dniach Michał Dworczyk przyznał wprost, że wraca zaufanie Polaków do szczepionki AstraZeneca. Wszystko to pokłosie decyzji Europejskiej Agencji Leków (EMA), która potwierdziła bezpieczeństwo preparatu. Wcześniej ze szczepionką było różnie, a nawet sam Minister Zdrowia, Adam Niedzielski był zaniepokojony liczbą pacjentów, którzy wypisują się ze szczepień po doniesieniach z innych europejskich krajów.

„W ciągu ostatnich 24 godzin na szczepienie zapisało się ponad milion osób, na właśnie szczepionkę AstryZeneki.” – mówił ostatnio szef KPRM Michał Dworczyk. Teraz jednak okazuje się, że AstraZeneca, a konkretnie ta nazwa znika z rynku. Producent zdecydował się na zmianę nazwy. Nie wiadomo póki co, co jest tego powodem, ale nieoficjalnie mówi się, że może chodzić właśnie o złą prasę dla szczepionki. AstraZeneca zupełnie niepotrzebnie jest owiana złą sławą, a nowa nazwa może pomóc odzyskać zaufanie do tego preparatu.

„Szczepionka przeciw COVID-19 firmy AstraZeneca i Oksfordu będzie funkcjonować pod inną nazwą.” – donosi Polsat News i portal Interia.pl. Preparat będzie się teraz nazywał Vaxzevria. Co najważniejsze, „zmiana nazwy na „Vaxzevria” została zatwierdzona przez Europejską Agencję Leków 25 marca.” – czytamy.

Sam skład szczepionki, jak i działanie, a więc zdaniem Europejskiej Agencji Leków skuteczność i bezpieczeństwo pozostanie bez zmian. Zmieniona zostanie za to jedynie nazwa, etykiety oraz opakowania szczepionki.

źródło: Interia, mat. prasowe, Polsat News, PAP

  1. Dziennikarz świadkiem awantury pomiędzy parą prezydencką. Wątek powraca
  2. Kobieta zmarła pod szpitalem. Policja ujawnia szczegóły, niepokoi jedna rzecz
  3. W Polsce ruszyły przełomowe badania. Już wkrótce lek na koronawirusa?

Zobacz również: