Andrzej Horban

Główny doradca Rady Medycznej, działającej przy Premierze Rzeczypospolitej Polskiej, profesor Andrzej Horban udzielił dość obszernego wywiadu „Rzeczpospolitej”. Specjalista nie owija w bawełnę i mówi o zamknięciu Polski czy o wprowadzeniu godziny policyjnej.

Jutro jeszcze nie, ale pojutrze może tak

Prof. Andrzej Horban to jeden z najbardziej rozpoznawalnych w Polsce ekspertów, który dość szeroko wypowiada się o koronawirusie. Tym razem w dużej mierze odniósł się do obostrzeń, które rząd zdecydował się wprowadzić na tydzień przed Świętami, w Wielkanoc oraz tydzień po Świętach.

Na łamach „Rzeczpospolitej” prof. Horban przyznał, że być może warto by było pójść śladem Niemiec i wprowadzić także godzinę policyjną. „Niemcy zamknęli się w listopadzie. Mają godzinę policyjną. Kto wprowadzi w Polsce godzinę policyjną?.” – pyta specjalista.

Prof. Andrzej Horban rozumie także sens wprowadzania przez rząd całkowitego lockdownu. „Cel i sens podjętych bezprecedensowych działań jest jeden. Nie dopuścić do wielkiej liczby zgonów.” – tak komentuje ostatnie decyzje podjęte przez Mateusza Morawieckiego i Adama Niedzielskiego.

Sam ekspert zaznacza także, że rząd ma jeszcze jedno narzędzie w rękach: zamknąć całą Polskę. Kiedy to może się stać? „Granicą jest 30 tys. zakażeń dziennie w rozliczeniu tygodniowym. Trzy dni z rzędu po 30 tys. i system staje się niewydolny.” – przyznaje prof. Andrzej Horban.

źródło: Onet, Rzeczpospolita

  1. Jakie objawy po szczepieniu na COVID-19 powinny nas niepokoić? Lekarz tłumaczy
  2. Bill Gates nie ma dobrych informacji. „Będzie to o wiele gorsze niż pandemia”
  3. Morawiecki mówi o stanie wyjątkowym w Polsce. Wiadomo, kiedy rząd może go wprowadzić

Zobacz również: