Szczepienie na covid-19

Na co zwrócić uwagę kiedy już się zaszczepimy przeciw COVID-19? Co powinno nas niepokoić, a co może być zwyczajnie naturalnych odruchem organizmu? Bóle głowy i gorączka mogą wystąpić – czy to jest powód do niepokoju? Śpieszymy wytłumaczyć.

Informacje pozyskane nt. niepożądanych objawów po przyjęciu szczepionki objaśnia w rozmowie z PAP mikrobiolog dr n.med. Joanna Jursa-Kulesza. Doktor kieruje Samodzielną Pracownią Mikrobiologii Lekarskiej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego i jest przewodnicząca zespołu kontroli zakażeń szpitala wojewódzkiego w Szczecinie. Tłumaczy ona też czym dokładnie jest podanie szczepionki.

Doktor Jurska-Kulesza wyjaśnia czy dokładnie jest szczepienie: „szczepienie nie jest niczym innym jak wywoływaniem odpowiedzi immunologicznej, co wiąże się z uruchomieniem reakcji prozapalnej. Stąd pojawiająca się po szczepieniu gorączka czy ból mięśni w miejscu wkłucia”.

[irp]

Które objawy po przyjęciu szczepionki są dopuszczalne?

  • Gorączka. Jak wskazuje lekarka jednym z najczęstszych objawów jest wzrost temperatury. Powinien on się wahać w ramach od 36,7 st. C do ok. 37,9 st. C. Rzadziej temperatura przekracza górną granicę.
  • Często mogą temu towarzyszyć bóle głowy, mięśni czy stawów.
  • Wysypka, obrzęk lub zaczerwienienie lub ból w miejscu wkłucia. Lekarka podkreśla, iż te objawy są niegroźne, a nawet wskazane. Wówczas wiadomo, że szczepionka zaczęła działać.
  • Złe samopoczucie, poczucie zachorowania, rozbicia również mają być naturalnym procesem obronnym organizmu, który jednak nie powinien nas niepokoić.

Dr Jurska-Kolesza potwierdza, iż można takie objawy łagodzić lekami. Zaleca do tego w głównej mierze Paracetamol, który ma być najbezpieczniejszy. Wskazuje jednak, iż Ibubrofen, również można przyjmować

Doktor podkreśla, iż wszystkie te objawy mają wymiar przejściowy i powinny ustąpić nie więcej niż po 72 godzinach od podania szczepionki, choć przeważnie ustępują już po 24 godzinach. Po tym czasie powinniśmy być nieco bardziej czujni. Jeśli któryś z objawów nie ustąpi po wskazanym czasie, warto skonsultować się z lekarzem.

[irp]

Szczepienie na COVID-19 – na co zwrócić uwagę?

Według tego co mówi dr Joanna Jursa-Kulesza to co ma nas tak naprawdę zaniepokoić to brak jakiejkolwiek reakcji organizmu na podanie szczepionki.

„Jeśli ktoś nie zauważył u siebie żadnej reakcji po podaniu szczepionki czy też jest osobą często chorującą, dobrze byłoby, aby po ok. sześciu tygodniach od zakończenia szczepienia zmierzył poziom przeciwciał przeciwko białku S w laboratorium analityczno-mikrobiologicznym – wskazuje lekarka.

Dr Jurska-Kulewsza dodaje również, iż wspomniane badanie należy wykonać dopiero po otrzymaniu drugiej dawki szczepionki. Dla jasności; takie badanie nie jest zalecane przez towarzystwa wakcynologiczne, nie jest też wymogiem. Jest to po prostu „zaspokojnie własnej ciekawości” – mówi doktor.

źródło: medonet.pl

[irp]

Zobacz również: