wybuch gazu

W ostatnich dniach, a właściwie tygodniach sporo dzieje się wokół szczepionki firmy AstraZeneca. Poszczególne kraje zdecydowały się zawiesić szczepienia tym preparatem, a powodem mają być zakrzepy, które powoduje szczepionka. Część krajów, w tym Polska, nadal szczepi AstraZeneką, a Europejska Agencja Leków uznała, że szczepionka jest bezpieczna. Teraz wreszcie mamy jasny raport nt. wyników testów klinicznych. Opublikował go sam producent.

Pokazano wyniki testów klinicznych szczepionki AstraZeneca

Wielu Polaków, a właściwie ponad 52% pytanych nie przyjęłoby szczepionki AstraZeneca po ostatnich publikacjach prasowych, doniesieniach o zakrzepach, a także wycofywaniu jej z obrotu m.in. w Holandii czy Bułgarii. Podobnym torem zaczynają podążać inne kraje. Dlatego nie dziwi, że na wszystkie zarzuty odpowiada AstraZeneca, a Europejska Agencja Leków, która jeszcze raz przyjrzała się preparatowi, stwierdziła, że jest bezpieczny, a przede wszystkim skuteczny. Mamy teraz także oficjalny raport z testów klinicznych. Zastanawiający jest w nim zwłaszcza jeden punkt.

„Jak podała firma, szczepionki AstraZeneca w 79 procentach zapobiegają objawom choroby, a w 100 procentach chronią przed ciężkimi symptomami koronawirusa i tym samym hospitalizacja zakażonych.” – czytamy na łamach Interii, portalu, który powołuje się na ustalenia agencji Reuters. Zastanawiająca jest właśnie druga część komunikatu, ale to nie wszystko. 100 procent ochrony przed ciężkimi symptomami koronawirusa to bardzo pozytywna informacja, którą przekazała AstraZeneca. Przedsiębiorstwo produkujące szczepionkę odpowiedziało także na głośne w ostatnim czasie zarzuty nt. powikłań i w szczególności zakrzepów, prowadzących do ciężkich stanów a nawet i śmierci.

WHO, niezależni eksperci i Europejska Agencja Leków potwierdzają

Niezależna grupa neurologów, na zlecenie firmy przyjrzała się właśnie możliwym powikłaniom pod kątem zakrzepów. „Nie odkryto zwiększonego ryzyka wystąpienia zakrzepów ani symptomów zakrzepów u 21 583 uczestników testów klinicznych w Stanach Zjednoczonych, którym podano co najmniej jedną dawkę szczepionki. Dodatkowe badania dotyczące zakrzepicy zatok żylnych mózgu również nie wykryły ryzyka.” – czytamy.

To kolejne badania, które po Europejskiej Agencji Leków i Światowej Organizacji Zdrowia zapewniają, że szczepionka AstraZenca jest skuteczna, a przede wszystkim jej stosowanie zgodnie z zaleceniami jest bezpieczne. „Jak podkreślono, zyski z jej przyjęcia są zdecydowanie większe, niż ryzyko związane z podaniem preparatu.” – informuje Interia.

źródło: Interia, Reuters

  1. Krzysztof Cugowski ujawnił kwotę swojej emerytury. „Rok, dwa przeżyję bez grania, jakoś to będzie, ale co dalej”
  2. To nie żart. Opracowali doustną szczepionkę bez wychodzenia z domu. „Potrójna ochrona przed wirusem”
  3. Ilu z nas przeszło już COVID-19? Lekarz przekazał nieoficjalne dane, liczby zaskakują

Zobacz również: