Adam Niedzielski obostrzenia i szczepienia

Krótko po godzinie 15:00 rozpoczęła się dzisiejsza, specjalnie zwołana konferencja Ministra Zdrowia, Adama Niedzielskiego. Niedzielski przyznał, że dynamika wzrostu liczby zakażeń koronawirusem wciąż wzrasta. „Musimy podjąć zdecydowane kroki” – powiedział szef resortu zdrowia.

Nowe obostrzenia w całej Polsce

Pandemia się nadal rozwija i nie widać, żeby w jakiś sposób to hamowało. „Główną przyczyną i to trzeba sobie powiedzieć bardzo wyraźnie. (…) Jest mutacja brytyjska koronawirusa. (…) Jej udział osiągnął już 52% (…) Wzrost jest szalenie dynamiczny.” – wyjawił Adam Niedzielski. Następnie pokazał mapę województw, objętych obostrzeniami, wyjawiając szczegółowe dane na temat liczby zakażeń.

„Sytuacja w całym kraju się pogarsza. (…) Decyzje o kolejnych restrykcjach będą miały już charakter ogólnopolski.” Po chwili wyjawił co to oznacza. „Zamknięte zostają hotele z wyjątkiem hoteli robotniczych. Ograniczamy działalność galerii handlowych w skali całego kraju. Zamknięte zostaną kina, teatry, muzea, galerie i inne takie obiekty rozrywkowe. Zamknięte zostaną baseny, sauny, solaria i obiekty sportowe” – zadecydował Adam Niedzielski. Obostrzenia będą obowiązywały od 20 marca do 9 kwietnia.

Na trzy tygodnie do świąt wprowadzona została także nauka zdalna dla uczniów klas 1-3 w całej Polsce. Minister Zdrowia w porozumieniu z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji poprosił dodatkowo o przekształcenie łóżek szpitalnych w łóżka covidowe. Do końca przyszłego tygodnia ma to być nawet 8000 nowych łózek covidowych.

  1. Tysiące wstrzymanych zasiłków. ZUS bierze się za mocne kontrole
  2. „Możliwe, że pojawią się COVID-21 lub COVID-22”. Czy szczepionki będą nadal skuteczne?
  3. Kaczyński traci grunt pod nogami. Katastroficzny wynik sondażu. Czas się pakować?

Zobacz również: