Kaczyński

Choć do wyborów parlamentarnych pozostały jeszcze grubo ponad 2 lata, to Jarosław Kaczyński coraz poważniej ma nad czym myśleć. Twierdzenie, że władza wymyka się z rąk Prawa i Sprawiedliwości jest coraz bardziej prawdopodobne. Najnowszy sondaż nie pozostawia złudzeń, że to może być ostatnia kadencja rządu Mateusza Morawieckiego.

Ten sondaż nie pozostawia złudzeń. Prawo i Sprawiedliwość ma problem

Najnowsze badanie Kantar, któremu przyjrzał się portal Interia jest jak zły sen dla Jarosława Kaczyńskiego. Problem jednak w tym, że wszystko dzieje się naprawdę. Prawo i Sprawiedliwość traci poparcie. Do tego stopnia, że komentatorzy spekulują nie tyle, czy PiS zdobędzie w 2023 roku większość sejmową, ale czy w ogóle wygra wybory parlamentarne. Zaczyna być to wątpliwe.

Z sondażu Kantar wynika, że w chwili obecnej na Prawo i Sprawiedliwość w ramach Zjednoczonej Prawicy z Porozumieniem Jarosława Gowina oraz Solidarną Polską Zbigniewa Ziobro chciałoby głosować 30 procent badanych. Koalicja Obywatelska mogłaby liczyć na 24% głosów, dzięki czemu zbliżyła się do Prawa i Sprawiedliwości na 6 punktów procentowych.

14% ankietowanych wskazało na Polskę 2050 Szymona Hołowni. Do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej weszłaby także Lewica z 8% poparciem oraz Konfederacja z wynikiem 5%. Poza Parlamentem znalazłaby Koalicja Polska PSL (3%) oraz Ruch Kukiza (2%).

Choć Prawo i Sprawiedliwość prowadzi w sondażu, to wystarczy spojrzeć na inne z badań, a konkretnie IBRIS dla Onetu, który został przeprowadzony na początku marca. Wówczas PiS mogło liczyć na blisko 33% poparcie, a Koalicja Obywatelska na nieznacznie ponad 18%. To oznacza wprost, że na przestrzeni dwóch tygodni, KO odrobiła do PiS aż 9%.

Przewaga Jarosława Kaczyńskiego nad opozycją coraz bardziej topnieje. Zasadne więc wydaje się być pytanie nie tylko czy Prawo i Sprawiedliwość wygra wybory w 2023 roku ale przede wszystkim, czy dotrwa do tych wyborów przy władzy?

źródło: Interia, Kantar, PAP, Ibris, Onet

  1. Niedzielski zamknie kościoły na Wielkanoc? Jednoznaczne słowa Ministra Zdrowia
  2. Co dalej z AstraZenecą w Polsce? Dr n. farm. Leszek Borkowski mówi wprost
  3. Kolejny kraj i kolejny zgon po szczepionce AstraZeneca. Zastanawia wiek zmarłej kobiety

Zobacz również: