wybuch gazu

Temat szczepionki AstraZeneca jest głównym tematem ostatnich dni. Coraz więcej krajów decyduje się na wycofanie tego preparatu lub jego tymczasowe wstrzymanie. Tymczasem w Polsce wciąż jest stosowany. Co na ten temat ma do powiedzenia dr n. farm. Leszek Borkowski? „Powiem coś bardzo okrutnego.” – przyznał. Zobacz szczegóły.

Czy rząd wycofa szczepionkę firmy AstraZeneca?

Dzisiaj informowaliśmy o śmierci pacjentki poniżej 50 lat po szczepieniu przeciwko koronawirusowi. Kilka godzin wcześniej donosiliśmy o wycofaniu preparatu w jednym z krajów Unii Europejskiej, a teraz wreszcie ktoś zabrał głos na temat AstraZeneci w Polsce. To dr n. farm. Leszek Borkowski, który wygłosił swoje stanowisko na łamach portalu Interia.

„Powiem coś bardzo okrutnego” – zaczął swoją rozmowę z portalem Interia Borkowski, który jest autorytetem dla wielu medyków. „Jeżeli podajemy jakąkolwiek szczepionkę i ona wywołuje poważne niepożądane odczyny poszczepienne łącznie ze zgonami w skali np. jednej tysięcznej procenta, to co jest ważniejsze: uchronić populację przed daną chorobą zakaźną, czy też wycofać szczepionkę?” – przyznał dr. n. farm. Leszek Borkowski.

Ekspert ma też wątpliwości, czy rzeczywiście to szczepionka AstraZeneca jest winna zgonom i powikłaniom. Twierdzi, że takie same efekty mogłyby przynieść inne szczepionki. „Gdybyśmy wcześniej podali tym osobom, które zareagowały źle po szczepionce AstraZeneca, szczepionkę Pfizera i nie byłoby skutków ubocznych, to dzisiaj moglibyśmy powiedzieć: „tak, winna jest szczepionka AstraZeneca”. Ale tę szczepionkę dostawali różni ludzie, a wyciąganie takich prostych wniosków w nauce źle się kończy, bo konkluzje są niestosowane. Niewłaściwe i nieprawdziwie.” – stwierdza.

Co postanowi polski rząd w sprawie AstraZeneci? Tego nie wiemy, ale w Internecie jest coraz więcej opinii, że Minister Zdrowia, Adam Niedzielski powinien podjąć pilne kroki, aby w ślad za innymi krajami, zawiesić jej stosowanie w Polsce. Przynajmniej do czasu, aż sytuacja się nie wyjaśni i nie da jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy to właśnie szczepionka AstraZeneca była winna śmierci kilku pacjentów w Europie.

źródło: Interia

  1. Niedzielski grozi palcem. W przyszłym tygodniu kolejne obostrzenia? Jednoznaczne słowa Ministra Zdrowia
  2. Potrącił nastolatkę i uciekł nie udzielając pomocy. Znana jest już jego tożsamość
  3. Dziesiątki tysięcy Polaków w zagrożeniu. Uważaj na takie wiadomości!

Zobacz również: