500 plus

500 plus ze sporymi zmianami. Prezydent Andrzej Duda właśnie podpisał stosowną nowelizację ustawy w tej sprawie. Oto co powinien wiedzieć każdy rodzic, ubiegający się o te dodatkowe pieniądze.

500 plus po nowemu. Najważniejsze zmiany

Jak już wspomnieliśmy, głowa państwa podpisała nowelizację ustawy dotyczącej 500 plus. Zgodnie z nowymi zapisami, obsługą programu zamiast samorządów ma zająć się ZUS. Niezwykle istotny jest również sposób składania wniosku, który znacząco ulegnie zmianie. Od 1 stycznia 2022 roku wnioski o przyznanie świadczenia będzie można składać jedynie drogą internetową. Poza tym, pieniądze będą przekazywane tylko bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.

Warto podkreślić, iż osoby, które nie mają dostępu do komputera, będą mogły liczyć na pomoc ZUS-u. „W celu umożliwienie osobom wykluczonym cyfrowo składania wniosków o świadczenie w formie elektronicznej w ustawie wprowadzono przepisy, na podstawie których Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie obowiązany do zapewnienia w swojej siedzibie, oddziale lub innej wyznaczonej jednostce organizacyjnej dostępu do środków technicznych umożliwiających złożenie wniosku i załączników do wniosku o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego” – przekazało biuro prasowe KPRP.

Należy zwrócić uwagę, iż ZUS będzie stopniowo przejmował obsługę programu „Rodzina 500 plus”. Co ciekawe, sprawy za okresy sprzed 1 stycznia 2022 r. nadal będą realizowane, do zakończenia postępowania, przez samorządy. Podobnie będzie w przypadku spraw sprzed 1 stycznia 2022 r. do końca okresu, na jaki zostały przyznane, tj. do 31 maja 2022 r. w okresie styczeń – maj 2022 r.

Na koniec warto zaznaczyć, iż 500 plus to nie pierwsze świadczenie, które dotknęły zmiany. Wcześniej stało się tak z programem „Dobry start”, czyli w tzw. wyprawką szkolną. Od 2021 roku zajmuje się nim ZUS, a wnioski są składane online.

Źródło: money.pl

Zobacz również: