mObywatel
mObywatel

Bezlitnośni oszuści nie mają sumienia. Wciąż oszukują niczego nieświadomych Polaków, wpadając na co rusz to nowe pomysły. Tym razem postanowili podrobić aplikację mObywatel, którą wiele osób pobiera celem pozyskania certyfikatu potwierdzającego zaszczepienie się przeciwko COVID-19.

Uważaj na tę wersję mObywatel!

Pamiętaj, że jedyną prawdziwą wersję aplikacji mObywatel znajdziesz w sklepie Google Play (dla Androida), AppStore (dla Iphone) oraz na stronach rządowych. Wszystkie rzekome odnośniki do aplikacji, rozysłane za pośrednictwem wiadomości sms czy e-mail pochodzą od oszustów, czyhających na ludzką naiwność, a jednocześnie i pieniądze.

„Obserwujemy nową kampanię wymierzoną w użytkowników telefonów z systemem Android, której celem jest infekcja złośliwym oprogramowaniem z rodziny Alien.” – czytamy w komunikacie zespołu CERT Polska, który potwierdza liczne próby oszustw na fałszywą aplikację mObywatel.

„Wiadomości SMS zawierają treść zachęcającą do skorzystania z aplikacji mObywatel oraz łącze do jej pobrania. To prowadzi do bardzo wiarygodnie podrobionej witryny Sklepu Play z aplikacją mObywatel. Próba pobrania aplikacji zakończy się powodzeniem, jednak na naszym telefonie wcale nie pojawi się oficjalna aplikacja rządowa.” – opisuje w szczegółach cały proceder portal spidersweb.pl. „Rozsyłają wiadomości SMS do losowych adresatów, ustawiając nadawcę jako M0BYWATEL. Wprawne oko zapewne już teraz dostrzegło oszustwo: litera O została zastąpiona przez cyfrę 0.” – dodaje rzeczone źródło.

Jeżeli część osób ma problem z rozróżnianiem prawdziwych aplikacji od tych podrobionych, warto zabezpieczyć się poprzez dezaktywowane instalowania aplikacji z nieznanych źródeł. Jak to zrobić?

„By włączyć blokadę instalacji aplikacji spoza Sklepu Play, należy uruchomić aplikację Ustawienia, wybrać kategorię Aplikacje i powiadomienia, tam wybrać Aplikacje ze specjalnym dostępem, następnie Instalowanie nieznanych aplikacji. Na ekranie pojawi się lista, na której użytkownik powinien znaleźć swoją domyślną przeglądarkę. Należy ją wybrać i odznaczyć opcję Zezwól z tego źródła.” – wyjaśnia spidersweb.pl.

źródło: spidersweb.pl, media

Zobacz również: