lekarz

Miałeś planową operację kręgosłupa, czekasz na endoprotezę lub inny zabieg? Szpital może przełożyć Twój termin. Wszystko za sprawą Narodowego Funduszu Zdrowia, który rekomenduje odwoływanie części operacji i zabiegów. To nie żart.

Odwołają część operacji i zabiegów?

„Centrala NFZ zaleca ograniczenie do niezbędnego minimum lub czasowe zawieszenie udzielania świadczeń wykonywanych planowo. Jak poinformowano, działanie to ma być podyktowane koniecznością zapewnienia dodatkowych łóżek szpitalnych dla pacjentów wymagających pilnego przyjęcia.” – czytamy w portalu Interia, który przyjrzał się całej sprawie.

Wskazany przez nas portal bliżej przyjrzał się całej sprawie, dzięki temu wiadomo, które operacje i zabiegi mogą zostać odwołane. „Zalecenie dotyczy głównie wszystkich planowanych pobytów w szpitalach w celu: przeprowadzenia diagnostyki oraz zabiegów diagnostycznych, leczniczych i operacyjnych, w szczególności: endoprotezoplastyki dużych stawów, dużych zabiegów korekcyjnych kręgosłupa, zabiegów naczyniowych na aorcie brzusznej i piersiowej, pomostowania naczyń wieńcowych, a także dużych zabiegów torakochirurgicznych, zabiegów wewnątrzczaszkowych, nefrektomii histerektomii – z powodów innych niż onkologiczne.” – czytamy.

Jak widać lista jest bardzo długa, a wszystko ma zapewnić wydajność szpitali w leczeniu pacjentów zakażonych koronawirusem. To jednak nie uspokaja pacjentów. Podobnie, jak kwestia, że każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie. „Jednocześnie wskazujemy, że w każdym przypadku odroczenia terminu udzielenia świadczenia, należy indywidualnie ocenić oraz wziąć pod uwagę uwarunkowania i ryzyka dotyczące stanu zdrowia pacjentów, a także prawdopodobieństwo jego pogorszenia i potencjalne skutki.” – cytuje Interia treść zalecenia NFZ-u.

Temat budzi i z pewnością będzie budził sporo kontrowersji. Dlatego będziemy się bacznie przyglądać całej sprawie, jak zareagują na nią poszczególne placówki medyczne.

źródło: Interia

  1. PILNE: Resort Zdrowia wydał rozporządzenie. Chodzi o wizyty u lekarzy
  2. TVP przekazało smutne informacje. Nie żyje dziennikarka Telewizji Polskiej
  3. Przełom! Rząd wprowadzi emerytury bez podatku i wyższą kwotę wolną. Wiadomo kiedy

Zobacz również: