dr Michał Sutkowski o zmianach dla pacjentów
Youtube

Od 1 października na pacjentów czekają ważne zmiany. Chodzi o dostęp do lekarzy i charakter świadczonych przez nich usług. O szczegółach przypomniał dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, który był gościem Newsroomu Wirtualnej Polski.

Doktor Michał Sutkowski o zmianach dla pacjentów

Opisywane przez nas zmiany dla pacjentów w dostępie do lekarzy wejdą w życie już 1 października. Warto więc mieć jasne rozeznanie co do tego, co nasz czeka. Jak zauważa doktor Michał Sutkowski zmiany podyktowane są w dużej mierze pandemią. Konkretniej tym, że podczas jej wcześniejszych etapów, lekarze i pacjenci nadużywali usługi teleporady.

„Teleporady zgodnie z rozporządzeniem będzie można stosować poza sytuacjami takimi jak zaostrzenie choroby, pierwszorazowa wizyta pacjenta, wizyta z dzieckiem do lat 6. Chciałbym zwrócić uwagę na to, że te regulacje mają na celu ukrócenie „królowania” teleporad, co jest zrozumiałe, bo część ich nadużywa.” – informuje doktor Michał Sutkowski.

Jednocześnie Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych jest przeciwny stanowczej rezygnacji z teleporad. Jego zdaniem, rozsądne korzystanie z tej opcji ułatwia życie. Problem pojawia się dopiero wtedy, kiedy ludzie zaczynają ich nadużywać. A taka sytuacja miała miejsce właśnie w ostatnim czasie.

„Z drugiej strony regulacje te wiążą ręce tym lekarzom i pacjentom, którzy z tego rozsądnie korzystają.” – informuje Sutkowski. „Póki co pamiętajmy o tym, że personel medyczny jest zaszczepiony. Apelujemy do pacjentów, aby byli zaszczepieni, bo wtedy będzie łatwiej leczyć, łatwiej diagnozować i przychodzić do przychodni i szpitali osobiście. Będzie mniej osób, które będą zajmowały im miejsca.” – kontynuuje swoją wypowiedź Michał Sutkowski.

Kolejnym problemem, o którym wspomina lekarz jest rezygnacja z leczenia przez pacjentów. To prawdziwa plaga podczas pandemii. „Proszę państwa. Przestaliście się leczyć. Apelujemy o to, abyście zaczęli się leczy. Poważnie traktowali swoje zdrowie, a nie “pędzili na łeb na szyję” przez to życie, bo się zatrzymacie na ścianie” – zauważa Sutkowski.

źródło: Newsroom Wirtualna Polska

Zobacz również: