czy trzecia dawka działa

Polska zdecydowała się dopuścić trzecią dawkę szczepionki przeciwko koronawirusowi. Tzw. szczepienie przypominające już ruszyło, a pierwsze osoby zostały zaszczepione. Wiele osób ma jednak wątpliwości i zastanawia się, czy trzecia dawka działa? Jaka jest jej skuteczność i czy jest sens szczepić się po raz trzeci? Właśnie opublikowano oficjalne wyniki badań.

Znamy odpowiedź na pytanie, czy trzecia dawka działa

Bardzo wnikliwy raport na temat trzeciej dawki szczepionki przeciwko koronawirusowi opublikował Izrael. Z jego analizy jasno wynika, że tzw. dawka przypominająca spowodowała, że odnotowano o 20 razy mniej ciężkich przypadków COVID-19. W stosunku do grupy, która nie przyjęła trzeciej dawki.

„Tak jak doszczepiamy się co roku przeciw grypie, tak samo jak przyjmujemy „boostery” w przypadku szczepionki przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu, tak i w przypadku COVID-19 potrzebne jest obecnie wzmocnienie malejącej z czasem ochrony.” – zachęca w rozmowie z portalem Interia, lekarz Bartosz Fiałek. Medyk na swoich mediach społecznościowych opublikował szczegółowe statystyki po trzeciej dawce. Jasno odpowiadają na pytanie, czy trzecia dawka działa.

W okresie do 12 dni po otrzymaniu dawki przypominającej wskaźnik potwierdzonych infekcji SARS-CoV-2 był niższy 11,3 razy w grupie z boosterem w porównaniu do grupy bez boostera.” – relacjonuje Fiałek.

Im dalej jednak, tym odporność wzrasta, co pokazują jasno statystyki. „W okresie po 12 dniach od otrzymaniu dawki przypominającej wskaźnik wystąpienia ciężkiego przebiegu COVID-19 był niższy 19,5 razy w grupie z boosterem w porównaniu do grupy bez boostera.” – przekazuje Bartosz Fiałek.

Najciekawiej prezentują się za to statystyki po 56 dniach od przyjęcia trzeciej dawki szczepionki przeciwko koronawirusowi. Otrzymano 75% ochronę od umiarkowanego do ciężkiego przebiegu COVID-19 w ujęciu globalnym oraz aż 94% ochronę w Stanach Zjednoczonych. Wyniki mocno zachęcające, które jasno, jak analizuje Bartosz Fiałek, pokazują, że warto przyjąć trzecią dawkę szczepionki przeciwko koronawirusowi.

źródło: Interia, Facebook, media

Zobacz również: