Kaczyński

Czy Prawo i Sprawiedliwość w 2023 roku odda władzę zjednoczonej opozycji? Na to wygląda, pod warunkiem, że opozycja będzie w stanie porozumieć się ponad podziałami, a to też wcale nie jest takie pewne. Najnowszy sondaż wyborczy wskazuje na wyraźnego lidera w postaci Prawa i Sprawiedliwości, ale niebezpieczeństwo czyha tuż za rogiem. Dlatego też Jarosław Kaczyński ma o czym myśleć. 

Ten sondaż jest tylko z pozoru optymistyczny dla Prawa i Sprawiedliwości

Najnowszy sondaż Estymator dla portalu Dla Rzeczy wskazuje na wyraźne zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości w nadchodzących za dwa lata wyborach parlamentarnych. Jarosław Kaczyński mógłby także cieszyć się ze wzrostu poparcia w stosunku do poprzednich sondaży. Mógłby, ale z pewnością nie będzie, bowiem znów wisi nad nim widmo zjednoczenia opozycji i utraty władzy.

Według pracowni Estymator Prawo i Sprawiedliwość mogłoby liczyć w wyborach na 37,6% poparcie. To oznacza wzrost o 0,2% w stosunku do poprzedniego sondażu. Na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Obywatelska z 19,2% poparciem i spadkiem zaufania wyborców o 2,3%. Najniższy stopień podium zajmuje obecnie Polska 2050 Szymona Hołowni, na którą zadeklarowało głosowanie 17,1% badanych. To oznacza wzrost o 0,9% w stosunku do poprzedniego sondażu.

Do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej weszłaby także Lewica z 11,4% poparciem, Konfederacja z wynikiem 6,9% oraz PSL, które nieznacznie przekroczyłoby próg wyborczy (5,5%).

Zła informacja dla Prawa i Sprawiedliwości nadchodzi w tym momencie, w którym Estymator przyjrzał się ewentualnemu podziałowi mandatów. Z niego wynika, że partia Jarosława Kaczyńskiego mogłaby liczyć tylko na 212 posłów i nawet przy wsparciu PSL (12) nie wystarczyłoby to do większości sejmowej. Władze mogłaby za to przejąć zjednoczona opozycja, gdzie 90 mandatów przypadłoby Koalicji Obywatelskiej, 82 partii Szymona Hołowni, 46 Lewicy, 17 Konfederacji a 12 właśnie PSL-owi. Czy jednak wszystkie ugrupowania będą w stanie wznieć się ponad podziałami, aby odebrać władzę z rąk Prawa i Sprawiedliwości? Mało prawdopodobne, bo tarcia na opozycji są większe, niż kiedykolwiek prędzej.

źródło: Do Rzeczy, PAP

  1. Ekspert nie ma wątpliwości. Te osoby koniecznie trzeba zaszczepić. Wskazuje o kogo chodzi
  2. Niebywałe. Poprosił ją o założenie maseczki w sklepie, a kobieta poszła na całość
  3. Wzruszające słowa Igi Świątek po zwycięstwie w Adelaide. Zwróciła się do kibiców po polsku!

Zobacz również: