kierowcy zmiany przepisów

2021 rok to nie tylko zmiana kalendarzy, ale także wzrost podatków, a co za tym idzie cen. Musimy przygotować się także na kolejne zmiany – mowa o przepisach ruchu drogowego. To już tylko kwestia czasu. Wszystko jest zatwierdzone i wystarczy tylko wdrożyć w życie nowy kodeks drogowy. Mamy listę zmian, które czekają na kierowców już w najbliższych miesiącach.

Kierowco! Poznaj nowe przepisy ruchu drogowego

Wielkimi krokami nadchodzi zmiana przepisów ruchu drogowego. To ważne, aby zapoznać się ze zmianami, jakie nas czekają. Po co? To proste, aby uniknąć mandatu, bowiem nie mamy gwarancji, że policjanci będą łaskawi wobec tych, którzy łamią przepisy, a nieznajomość prawa nie zwalnia z ich przestrzegania. Sprawdzamy więc, co zmieni się w najbliższych miesiącach.

O nadchodzących zmianach donosi „Rzeczpospolita”. Wszystkie projekty przyjęła już Sejmowa Komisja Infrastruktury, a teraz pozostały już tylko formalności – czyli procedowanie zmian w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej. Celem zmian jest między innymi poprawienie bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych.

ZOBACZ TAKŻE: Nie żyje aktorka znana widzom TVP, Polsatu i TVN-u. Miała 73 lata

Pierwszą, kluczową zmianą będzie zmiana pierwszeństwa na przejściu dla pieszych. Kierowcy będą musieli ustąpić pierwszeństwa pieszym, wchodzącym na przejście. Zaś sami piesi nie będą mogli korzystać z telefonów komórkowych oraz innych urządzeń, rozpraszających uwagę. Oba przepisy mają spowodować zwiększenie bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych.

Ujednolicona zostanie także prędkość, z jaką pojazdy będą mogły poruszać się w terenie zabudowanym. Do tej pory było to 50 km/h lub 60 km/h – w zależności od pory dnia. Teraz, rząd zrówna dopuszczalną prędkość do 50 km/h w trakcie całej doby. To jednak nie koniec zmian.

POLECANY TEMAT: Uważaj na fałszywe SMS-y z wezwaniem do zapłaty. Możesz wpaść w poważne kłopoty!

Pod lupę wzięto także drogi szybkiego ruchu. Rząd chce wykluczyć z ruchu drogowego tzw. jazdę na zderzak, która nie raz wskutek nieuwagi była powodem kolizji czy wypadku drogowego. Wobec tego wprowadzony zostanie minimalny odstęp, jaki będzie trzeba zachować za poprzedzającym nas pojazdem. Na drogach szybkiego ruchu ma to być połowa prędkości z jaką się poruszamy. Kiedy pojedziemy 90 km/h, wówczas zobowiązani będziemy zachować minimalny odstęp 45 metrów.

źródło: Rzeczpospolita

Zobacz również: