lek wycofany z obrotu

Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu z aptek serii popularnego leku przeciwbólowego. Decyzja objęta jest rygorem natychmiastowej wykonalności i zastosować muszą się do niej apteki na terenie całego kraju. Zobacz szczegóły.

Lek przeciwbólowy wycofany z aptek po decyzji GIF

Na stronie Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego pojawiła się decyzja o wycofaniu z aptek dość popularnego leku przeciwbólowego. Powodem jest stwierdzenie wady jakościowej.

Mowa o leku przeciwbólowym Tramal: 100 mg/ml krople doustne, roztwór, 1 butelka 10 ml, numer serii: 01422 PA, termin ważności: 10.2023 r. Podmiotem odpowiedzialnym jest STADA Arzneimittel AG z Niemiec.

[irp]

To silny lek przeciwbólowy, którego substancją czynną jest Tramadol. Oprócz działania przeciwbólowego, środek wykazuje też właściwości przeciwkaszlowe. Jest zaliczany do grupy leków narkotycznych dostępnych wyłącznie na receptę. Dlatego też, stosując go musimy ściśle przestrzegać zaleceń wydanych przez lekarza*

*opracowano na podstawie informacji z portalu abczdrowie.pl

Dlaczego wycofano lek Tramal z aptek?

Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję w oparciu o wpływające skargi, które się potwierdziły. Okazuje się, że wycofaniem serii leku Tramal z obrotu stoją wady jakościowe. Konkretnie mowa o rozklejających się opakowaniach zewnętrznych.

[irp]

Jednocześnie GIF informuje, że występująca wada jakościowa jest wystarczająca do wycofania leku Tramal z obrotu. Nie ma wymogu, aby dowieść, że wpływa bądź też nie wpływa na bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia. Inspekcja musi reagować wtedy, kiedy wystąpi prawdopodobieństwo takiego zagrożenia, a to, jak czytamy w komunikacie, wystąpiło.

Zatem apteki zostały zobowiązane do wycofania z obrotu tego dość popularnego leku przeciwbólowego. Jeszcze raz przypomnijmy – Tramal o numerze serii: 01422 PA.

[irp]

Zobacz również: